Цікаве

83 колективи візьмуть участь у ГРІ за театральний «Оскар»

Фінішував етап подачі заявок на участь у другому Всеукраїнському театральному фестивалі-премії GRA. Минулорічна цифра 70 поступається цьогорічній 83. І це ті, хто пройшов технічний відбір. Тобто чиї заявки відповідали вимогам Положення НСТДУ і були передані на розгляд Експертній раді.  Загалом же, як зазначають організатори, надійшло біля 100 заявок від різних театральних колективів України.

Засновником та організатором Фестивалю-Премії «ГРА» («GRA» («Great Real Art»)) є Національна спілка театральних діячів України. «ГРА» проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року. Цьогоріч театри представляють прем’єри, що вийшли у період з 1 січня по 31 грудня 2018 року.

Фестиваль має чітко встановлені правила гри. Вже зараз, на основі поданих від театрів заявок, Експертна Рада береться до формування лонг-листа учасників. Імена 30-ти щасливчиків озвучать 27 березня, у Міжнародний день театру. Далі експерти подорожуватимуть Україною і переглядатимуть наживо вистави з лонг-листа, аби сформувати шорт-лист з 12 вистав, по 2 вистави у кожній номінації. А у листопаді в Києві відбудеться фінальний етап фесту: глядачі зможуть долучитися до фестивального руху і переглянути вистави-фіналісти на різних театральних майданчиках столиці. Апогей дійства – оголошення переможців міжнародним журі.

Богдан Струтинський Голова НСТДУ, н. а. України щодо встановлених правил: «Для того, щоб сформувалася хороша традиція, часто міняти правила гри у GRI не потрібно. Але для того, аби фестиваль мав розвиток і постійно удосконалювався, його треба доповнювати новими викликами. Це робити необхідно, щоб уникнути банальностей і принципу роботи «по накатаному»».

Переслідуючи цю мету, Спілка в Положенні про фестиваль передбачила, що кожного року склад Експертної ради буде оновлюватися на 20% відсотків. До того ж, цьогоріч ГРА має крім загальних, ще й індивідуальні номінації. «Полеміка велася і з приводу міжнародного журі: чи варто змінювати склад, чи варто доповнювати його українськими представниками? Та, аби мати незаангажовану думку і об’єктивний результат, визначати переможців мають авторитети, не пов’язані з жодним із театрів України.  А ще міжнародне суддівство надає фестивалю певну статусність»,  пояснює Голова Спілки.

«ГРА» була заснована минулоріч. Подібний проект проходив вперше в історії України і виявився успішним. Про це свідчать позитивні відгуки театральних критиків, як українських так і зарубіжних, відгуки глядачів і кількість цьогорічних театральних колективів-учасників проекту.

Ганна Липківська театрознавець, кандидат мистецтвознавства, голова Експертної ради фестивалю-премії: «Географія фестивалю дуже широка. Та цього року значно більше представлений Київ, 24 заявки. Минулого року було 17. З регіонів чемпіон – Львів, 10 вистав. Третє місце – за Одесою, 6 вистав. Якщо по номінаціях, цього року трішки менше музичних вистав і більше пластичних. І це тішить, адже минулого року номінація «За кращу пластичну виставу» була мало представлена.  А ще заявки стали якісніші, до нас доєдналися відомі авторитетні театри України».

Богдан Струтинський та Ганна Липківська

Воно й не дивно, що столичні театри – найактивніші щодо участі у ГРІ. Адже саме в столиці відбуваються знакові етапи фестивалю-премії: оголошення шорт-листа, фінальні покази вистав і визначення переможців. Та у планах організаторів – розширення горизонтів і активне залученні регіонів. Вони вбачають за доцільне міняти локацію проведення фінального етапу. Можливо, у недалекому майбутньому фінал ГРИ буде проведено у Львові,  а потім, скажімо, у Харкові.

А ще в найближчих планах Спілки – тісна співпраця з міжнародними мистецькими інституціями, такими як: Goethe-Institut, Британська рада, Французький культурний центр. «Міжнародні культурні установи висуватимуть пропозиції щодо надання експертів для перегляду вистав-фіналістів української ГРИ. А це, в перспективі, сприятиме участі українських театрів у європейських фестивалях. Тобто імена українських театральних колективів будуть представлені в міжнародній історії», додає керманич Спілки Б. Струтинський.

Нагадаємо, цьогоріч лауреати Фестивалю-Премії будуть визначатися, як і минулого року, у шести загальних номінаціях: За найкращу драматичну виставу; За найкращу виставу для дітей; За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу; За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу; За найкращу виставу камерної сцени (до 150 глядачів); За найкращу пошуково-експериментальну виставу (на перетині театральних / мистецьких жанрів). …та шести індивідуальних: За найкращу жіночу роль; За найкращу чоловічу роль; За найкращу режисерську роботу; За найкращу сценографію; За найкращу хореографію; За найкраще музичне рішення вистави.

Найкращих гравців у ГРІ за театральний Оскар буде нагороджено Дипломом лауреата та грошовою винагородою на реалізацію нового творчого проекту.

*матеріал опублікований в рамках інформаційного партнерства

Tags
загрузка...

Схожі статті

Close