Цікаве

47 тисяч гривень штрафу за оголошення про здачу квартири: які нововведення чекають на орендодавців

Верховна Рада готується зробити чергову спробу упорядкувати ринок оренди житла, вивівши його з тіні і змусивши платити податки.

1News розповідало, що до Верховної Ради був поданий законопроект «Про рієлторську діяльність» (№3618), який пропонує, зокрема, заборонити оренду нерухомості без рієлторів.

У порівняльній таблиці до законопроекту зазначено, що провадження рієлтерської діяльності, надання рієлтерських послуг, їх елементів особою без одержання кваліфікаційного свідоцтва брокера та/або сертифіката суб’єкта рієлтерської діяльності та/або без включення/за відсутності відомостей про фахівця у сфері рієлтерської діяльності у Єдиному реєстрі фізичних осіб, юридичних осіб та професійних об’єднань у сфері рієлтерської діяльності….тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу-підприємця, посадових осіб юридичної особи або посадових осіб філії, відділення, інших відокремлених підрозділів такої юридичної особи від п’ятиста до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.

Такі ж дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або пов’язані з отриманням доходу у великих розмірах, – тягнуть за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.

Тобто штрафи складуть від 8,5 тис. до 17 тис. грн.

Слідом за цим у Верховній Раді було зареєстровано кілька законопроектів, що стосуються оподаткування доходів від оренди нерухомості.

В пояснювальній записці стверджується, що операції, пов’язані з орендою нерухомості, складають значну частину тіньового сектору економіки, який, в свою чергу, має розмір, приблизно рівний чверті ВВП країни (бл. 846 млрд грн). Фактично 90% ринку оренди житла перебуває в тіні.

Вони також вважають, що причина високої тінізації криється у високій ставці оподаткування. На сьогоднішній день людина, яка винаймає свою квартиру (квартири) і хоче працювати «по-білому», повинна щомісяця платити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) в розмірі 18% від ціни оренди, прописаної в договорі. Такий же податок, нагадаємо, сплачується із зарплат найманих працівників і з низки інших доходів громадян (премій, дивідендів і тощо).

Скільки повинен буде заплатити орендодавець

Законопроект №3928, який називається «Про внесення змін до ст. 170 Податкового кодексу України», пропонує знизити податкове навантаження на орендодавців вдвічі – до 9%. «Ухвалення цього законопроекту дозволить забезпечити виведення з тіні значну кількість орендних операцій фізичних осіб, що внаслідок призведе до збільшення сплати податків до бюджетів усіх рівнів, зростання економіки і збільшення витрат на соціальну сферу в умовах фінансово-економічної кризи, викликаного пандемією COVID-19», – написано в пояснювальній записці до законопроекту.

У той же час альтернативний законопроект №3928-1, який називається зрозуміліше – «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів від здачі в оренду нерухомого майна», – пропонує знизити ставку податку для орендодавців до 5%, а на період карантину – до 2,5%.

Опитані експерти вважають, що зниження ставки податку саме по собі не призведе до істотної детінізації бізнесу, оскільки на ринку залишаються невирішеними низка інших серйозних проблем.

Однією з таких проблем вони називають вимогу до людей, що здають в оренду свої квартири, оформляти статус приватного підприємця.

«Далеко не кожен бачить сенс оформляти статус підприємця заради однієї угоди, не кажучи вже про бажання платити майже 20% від свого – найчастіше єдиного – доходу. Адже на сьогодні орендодавцю-фізичній особі, що здає в оренду власну квартиру, необхідно заплатити 18% прибуткового податку і 1,5% військового збору», – говорить старший юрист Sayenko Kharenko Анастасія Бідах.

Ще однією проблемою експерти вважають відсутність обліку нерухомості, яка здається в оренду.

Вирішити проблему з реєстрацією квартир, що здаються в оренду, спробували в іншому законопроекті – №3618 «Про рієлторську діяльність». Він, зокрема, передбачає, що всі договори за операціями з нерухомістю повинні реєструватися в Єдиній інформаційній базі даних, з обов’язковим привласненням кожному рієлторського договору унікального номера. Без такого номера буде заборонено навіть рекламувати об’єкт нерухомості, тобто, наприклад, розміщувати оголошення типу “Здам в оренду …”. За порушення цього правила буде передбачений штраф в розмірі 10 мінімальних зарплат (на сьогоднішній день це 47 230 грн).

Однак у цього закону експерти бачать серйозний недолік, який також може перешкодити детінізації ринку оренди. А саме – обов’язкова участь рієлтора при укладанні угод з нерухомістю.

«Нав’язування послуг рієлторів «силоміць» виглядає безперспективним, враховуючи цілу низку факторів. Перш за все, ніхто не має права заборонити людині розпоряджатися власною нерухомістю. Крім цього, дуже сумнівним виглядає сам по собі ринок рієлторів. Кожен же може вибирати: піти в перукарню чи підстригтися самостійно? Завдання держави – продумати механізм контролю, за яким би орендодавці дійсно платили відповідні податки. При цьому держава має зацікавити власників нерухомості низькими ставками, але аж ніяк не нав’язувати не всім потрібні послуги. Детінізація, на моє переконання, повинна починатися з пряників», – вважає Віталій Власюк.

Анастасія Бідах звертає увагу, що обов’язкова участь рієлтора в угоді нівелює весь ефект від зниження податку:

«Детінізація відбувається при створенні рівних умов для всіх учасників ринку. Зниженням податку на доходи фізичних осіб від здачі в оренду нерухомого майна будуть вирівняні певні умови. Але в разі ухвалення закону про рієлторську діяльність в існуючій сьогодні редакції ці зміни можуть не надати очікуваного ефекту, так як витрати для учасників угоди будуть збільшені на оплату послуг рієлторів та внесення нерухомості в додаткові реєстри. До того ж, є ризик, що навіть та невелика частина громадян і підприємців, які здають оренду зараз нерухомість офіційно, щоб уникнути додаткових витрат на послуги ріелтора, в яких більшість не бачить сенсу, можуть піти в тінь. Внаслідок пропоновані нормативні акти не призведуть до бажаного ефекту – детінізації ринку оренди нерухомого майна», – говорить юрист.

Реакція фахівців

Зазначимо, Асоціація рієлторів України заявила, що законопроект, яким українців хочуть зобов’язати здавати в оренду нерухомість, містить низку корупціогенних ризиків.

«Попередньо проаналізувавши положення проекту Закону (№3618), Асоціація фахівців з нерухомості (рієлторів) України висловлює своє занепокоєння та вважає, що прийняття нормативного документу в запропонованій редакції неприпустиме та несе суттєві ризики для ринку надання рієлторських послуг», – говориться у заяві.

Асоціація вбачає в положеннях запропонованого проекту Закону обмеження прав громадян України на розпорядження своєю власністю, які гарантовані Конституцією України, також запропоновані норми містять корупціогенні фактори та ризики, порушують антимонопольне законодавство та в більшості своїй порушують права та інтереси суб’єктів ринку надання рієлторських послуг.

Асоціація вважає, що проект Закону потребує суттєвого доопрацювання з обов’язковим залученням фахівців цієї сфери, врахуванням громадської думки та наступним проведенням громадських обговорень.

«Останні два роки Асоціація приймала активну участь в діяльності робочої групи, по підготовці проекту Закону «Про брокерську діяльність у сфері нерухомості», яка була створена Фондом державного майна України згідно з Розпорядженням КМУ, надавала свої пропозиції та рекомендації до проекту Закону. Таким чином, Асоціація готує відповідні звернення до комітетів Верховної ради України, відповідальних за опрацювання проекту Закону, готова приймати участь в комітетських слуханнях та активно висловлювати свою позицію при підготовці регуляторного акту», – зазначається у заяві.

З використанням матеріалів “Сьогодні

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close