Цікаве

10 цікавих фактів про мечі*

  1. Перші мечі з’явилися наприкінці 3-го тисячоліття до нашої ери на Близькому Сході. Їх виготовляли з бронзи.
  2. Перші мечі були короткими. Довгий час рівень розвитку металургії не дозволяв виготовити досить довгий і міцний меч.
  3. Одними з перших довгі мечі спробували виготовити галли. Мечі були залізними і досить неякісними за нинішніми мірками. Збереглися свідчення очевидців того, як галльські воїни періодично зупинялися в бою, щоб випрямити зігнутий меч на коліні.
  4. Але галлська спата так сподобалася римлянам, що вони прийняли її на озброєння своєї кінноти. Римські ковалі підвищили якість клинків. Багато дослідників вважають саме римську спату прародителькою лицарського меча.
  5. З розвалом Римської Імперії якість виробів європейських ковалів знову неминуче впала. Середньовічні легенди про чудесні мечі, які все прорубають і чудесні обладунках, які нічим не пробити, багато в чому пов’язані з низькою якістю масової продукції середньовічних ковалів. Так, в скандинавських сагах є маса згадок про те, як під час бою мечі супротивників робились тупими настільки, що втрачали здатність рубати щоб там не було, навіть незахищене тіло. Та й у “функціональному стані” меч вікінга був не гостріший за сучасний заступ. Природно, рідкісні якісні мечі і кольчуги на загальному тлі виглядали справжнім дивом.
  6. Коли франкскі ковалі знову навчилися кувати клинки високої якості, король Карл Лисий спробував заборонити їх експорт. Головною причиною було те, що ці мечі охоче купували вікінги, які здійснювали в ті часи набіги на монастирі і прибережні селища франків. Зрозуміло, ця заборона так ніколи в повній мірі ніким не дотримувався. Зате ціни на мечі виросли ще більше. З цієї причини серед рядових вікінгів так були популярні сокири. Меч могла собі дозволити тільки дуже заможна людина, наприклад, конунг або ярл.
  7. Популярний телесеріал “Вікінги” буквально рясніє неточностями і різноманітними вигадками. Але ось до створення зброї знімальна група підійшла серйозно. Меч «Осколок конунгів», є за сюжетом свого роду перехідним символом верховної влади. Цей мотив досить правдоподібний. До того ж, сам меч у фільмі виглядає дуже реалістично. Такий або дуже схожий меч дійсно міг бути у вождя норманів. Для шанувальників серіалу випускають його досить точну репліку. І це той рідкісний випадок, коли сувенірний меч виглядає дійсно добре. Його можна сміливо рекомендувати не тільки фанатам серіалу, але і любителям історії.
  8. По-справжньому високою якістю відрізнялися мечі з іспанського міста Толедо. Розповідали, що якщо накинути на лезо толедського меча шовкову хустку, та буде розрізана навпіл під дією своєї ваги.
  9. Незважаючи на чутки і різного роду байки, справжні бойові мечі ніколи не були надто важкими. Вага одноручного меча зазвичай дорівнювала 1-2 кг, і навіть дворучний меч частіш за все не був важче 4,5 кг.
  10. У деяких арміях мечі та шаблі досі офіційно перебувають на озброєнні. У більшості країн вони грають парадну, церемоніальну роль. Але, наприклад, Філіппінські морські піхотинці досі використовують традиційний меч гінунтінг під час спецоперацій. Так що можна сміливо стверджувати, що історія меча до сих пір не закінчена.

Джерело – https://grandway.ua/catalog/mechi-panno-sabli/

*на правах реклами

Останні новини

Back to top button