Світ

Виробники зброї у світі заробили у 2020 році понад 500 мільярдів доларів – звіт

Україна опинилася на 12 місці за обсягами експорту озброєнь серед держав світу — частка України на глобальному ринку сягає 0,9%

За 2020 рік глобальний експорт зброї на планеті зріс, попри пандемію та скорочення світової економіки: виробники зброї за рік заробили понад пів трильйона доларів.

Про це йдеться у звіті Стокгольмського інституту дослідження миру SIPRI, який охоплює показники 100 провідних виробників зброї на планеті, – розповідає 1News.

“Попри те, що світова економіка скоротилася, за даними МВФ, на 3,1 відсотка, продажі зброї, однак, все одно зросли. Загальне зростання становить 1,3 відсотка”, — зазначила дослідниця SIPRI Александра Маркштайнер.

Так, згідно звіту, обсяг експорту зброї ста провідних виробників склав 531 мільярд доларів. 54% експорту належить 41 американській компанії, які належать до першої сотні світових виробників зброї.

Водночас серед сотні провідних компаній з’явилися три з Індії: країна за обсягами експорту зброї наздогнала Південну Корею, на неї припадає 1,2 відсотка глобальних продажів зброї. Однак найпотужнішим виробником і експортером Азії є Китай, якому належать 13% ринку.

Як пояснила Маркштайнер, оборонні підприємства КНР має потужну підтримку держави Стратегія розвитку оборонних підприємств країни полягає у тому, що вони нарощують не лише виробництво військової, але й цивільної продукції, а завдяки прибуткам від продажів товарів цивільного призначення є додаткові гроші для розвитку оборонного сектору.

Натомість за даними Стокгольмського університету, експорт російських виробників впав на 6,5%, а глобальна частка російських компаній скоротилася до п’яти відсотків ринку. Як пояснив політолог Маркус Баєр з Боннського міжнародного центру дослідження конфліктів, це пов’язано з посиленням позицій Китаю та Індії, які донедавна були основними імпортерами російської зброї.

Також згідно зі звітом, у 2020 році 26 європейських компаній потрапили до Топ-100. Разом на них припадає 21% від загального обсягу продажів озброєнь загальною сумою на 109 мільярдів доларів, що на 1,0% більше, ніж у 2019 році. З них сім компаній зі штаб-квартирою у Великій Британії, шість — у Франції, чотири в Німеччині, дві — в Італії та по одному в Норвегії, Польщі, Іспанії, Швеції та Україні.

Зокрема, йдеться про український “Укроборонпром”. У списку ста світових виробників зброї він розмістився на 77 місці — аналогічну позицію концерн займав і у 2019 році.

При цьому, за попереднім звітом інституту, за сукупними даними щодо обсягів експорту протягом останніх п’яти років Україна опинилася на 12 місці за обсягами експорту озброєнь серед держав світу — частка України на глобальному ринку сягає 0,9%.

За даними SIPRI, найбільше українською зброєю цікавляться Китай (36% від загального обсягу експорту), Росія (20%) і Таїланд (17%). При цьому Україна не увійшла до списку 40 країн-лідерів за імпортом озброєнь.

Джерело: Німецька хвиля

Back to top button