Світ

Вогонь у Соборі Паризької Богоматері пошкодив лише дах: вітражі, орган та святині – цілі

Вітражі ХІІ і ХІІІ століть, в тому числі і вікно-троянда, не були пошкоджені під час пожежі у Соборі Паризької Богоматері 15 квітня, пише «Європейська правда» з посиланням на канал BFMTV.

«З того, що мені вдалося побачити, вітражі не постраждали, три прекрасні троянди, датовані ХІІ і ХІІІ століттями, досі на місці», – сказав речник собору Андре Фіно.

Про те, що вікно-троянда вціліло під час пожежі, свідчать і ранкові світлини, зроблені всередині понівеченого собору.

Разом з тим, повідомив Фіно, могли постраждати інші вітражі, однак вони датуються пізнішим часом. «Могли постраждати вітражі ХІХ століття, менш важливі, але не безцінні скарби ХІІІ століття, це просто диво», – зазначив речник.

Вогонь не зачепив і орган Собору Паризької Богоматері, однак на нього потрапила вода від гасіння пожежі.

«Вогонь взагалі не пошкодив орган, він отримав певні пошкодження від струменів води», – повідомив Андре Фіно.

Нагадаємо, французькі пожежники змогли повністю ліквідувати пожежу в Соборі Паризької Богоматері лише у вівторок, хоча розпочалася вона в понеділок ввечері.

Пожежникам вдалося зберегти 850-річну головну кам’яну споруду готичної будівлі, включаючи дві її вежі, але шпиль і дах повністю згоріли і обвалилися.

Із собору вдалося врятувати частину святинь, в тому числі терновий вінець Ісуса Христа і туніку святого Людовіка.

Вогонь під дахом Нотр-Дам спалахнув о 18:50 за місцевим часом (19:50 за Києвом). Вже за кільканадцять хвилин стало очевидним: пожежа буде вкрай масштабною.

Пожежники від початку пояснили, чому гасили вогонь лише з землі – а не застосували, приміром, гелікоптери.

Річ у тім, що використання авіації – як, наприклад, при гасінні лісових пожеж – було небезпечним передусім для самого собору. Скинувши на будівлю тонни води з літака чи гелікоптера, пожежники напевно зруйнували би не лише дах, але й стіни собору. “У результаті могли бути пошкоджені і сусідні будинки”, – йдеться у поясненні французької рятувальної служби.

Глибоко вночі до Собору дозволили увійти першим цивільним, в тому числі президентові Макрону та кільком журналістам – попри те, що дах продовжував тліти і згори час від часу падали рештки дерев’яної конструкції.

Перші кадри з храму після пожежі додавали надій на краще. Як з’ясувалося, значна частина стін у його передній частині лишилися неушкодженими.

У своїй заяві після того, як вогонь був локалізований, Макрон гарантував, що святиня повернеться. Кожен зможе взяти посильну участь у відновленні паризького Нотр-Даму. “Цей собор був побудований понад 800 років тому, та й у наступні сторіччя він покращувався та добудовувався. Тепер ми – всі разом – відбудуємо його”, – наголосив Макрон, подякувавши пожежникам, яких, за його даними, працювало близько 500.

Уже відомо, що столичний регіон Іль-де-Франс виділить 10 мільйонів євро екстреної допомоги на проведення початкових робіт у постраждалому від пожежі Соборі Паризької Богоматері.

Крім того, французький мільярдер Франсуа-Анрі Піно пообіцяв перерахувати 100 мільйонів євро на допомогу у відновленні Cобору Паризької Богоматері після масштабної пожежі.

Tags
загрузка...

Схожі статті

Close