Світ

Весь світ дивиться нині на Ізраїль

Країна вражає шаленими здобутками в ІТ, але багато в чому пасе задніх, що може коштувати йому успіху

На перший погляд справи в Ізраїлю йдуть досить непогано: економіка цьогоріч, за прогнозами, має зрости на 3,3 відсотка, до країни з-за кордону йдуть прямі інвестиції обсягом понад 100 мільярдів доларів США, а рівень безробіття станом на березень 2018 року, за даними ізраїльського центрального відомства статистики, становив лише 3,6 відсотка. Останній показник – найнижчий з 1970-років. І той факт, що країна, за даними Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), може похвалитися ВВП на душу населення на рівні понад 38,4 тисячі доларів у 2017 році, лише додає їй впевненості в собі. Адже це хоч і нижче за показники таких країн, як США та Німеччина, але вище за Іспанію та Південну Корею.

Про це розповідає 1NEWS з посиланням на Deutsche Welle.

Галуззю, яка вже не перший рік демонструє блискучі результати, залишається хай-тек. Особливого розголосу набувають новини про багатомільярдні поглинання великими ІТ-концернами ізраїльських стартапів. Яскравий приклад – купівля компанії Mobileye американським гігантом виробництва комп’ютерних процесів Intel за 15,3 мільярда доларів. Ізраїльська компанія на момент поглинання в серпні 2017 року мала лише близько 600 співробітників, але вже тоді належала до світового авангарду в галузі автономного керування авто завдяки своїм системам допомоги водієві (асистент водіння).

Водночас голова центробанку Ізраїлю Карніт Флюг критично спостерігає за тим, як державне керівництво країни і ключові представники бізнесу розхвалюють успіхи ІТ-галузі країни із занадто великим оптимізмом.  Вона вже неодноразово застерігала, що ізраїльський хай-тек – “локомотив економіки країни, який тягне старезні вагони”.

Адже на те, у що важко повірити спостерігачам ззовні, щодня скаржиться багато ізраїльтян: попри те, що кількість населення країни з 1980-х років зросла майже вдвічі – до 8,5 мільйона, інфраструктура розвивається надто повільно. Десятиліттями дуже мало грошей виділялося на систему освіти. Крім цього, розрив між багатими та бідними ставав дедалі глибшим, каже в розмові з DW професор економіки Дан Бен-Давід, який працює в Інституті Шореша та Університеті Тель-Авіва. “Рівень бідності та різниця в доходах населення в Ізраїлі є одними з найвищих з-поміж економічно розвинених країн. Уже сьогодні доходи половини населення країни не доходять навіть до найнижчої позначки, з якої починає стягуватися податок на доходи. Майже 90 відсотків від усіх зібраних податків на доходи сплачують лише 20 відсотків населення”, – каже він.

І це ще не найгірше. У порівнянні до інших країн ОЕСР економіка Ізраїлю за сукупним рівнем продуктивності уже як 40 років пасе задніх. Така сама негативна тенденція спостерігається і в сфері освіти, каже Бен-Давід: “Багато наших шкіл перебувають на рівні країн, що розвиваються, і в таких школах навчається половина наших учнів”. А те, що за рівнем наукових здобутків ізраїльські університети досі належать до провідних у світі, за словами професора, пов’язано з тим, що країна досі виграє від інвестицій та досягнень покоління піонерів перших десятиліть після заснування держави у 1948 році.

 

Вартість оренди житла у великих агломераціях навколо Тель-Авіва чи Єрусалима стає непідйомною для дедалі більшого числа ізраїльтян. Але оселитися десь на околиці та їздити на роботу до великого міста – теж не варіант. Адже десятиліттями майже не здійснювалися інвестиції в транспортну інфраструктуру. Оскільки в країні фактично немає громадського залізничного транспорту, на дорогах постійно величезні затори. Тож не дивно, що навігаційний мобільних додаток Waze, який показує ситуацію на дорогах у режимі реального часу та був куплений інтернет-гігантом Google у 2013 році за близко 1,3 мільярда доларів, був розроблений саме в Ізраїлі.

З близько п’яти тисяч стартапів в Ізраїлі приблизно 300 спеціалізуються на пошуку рішень у секторі безпеки. При цьому багато засновників компаній, які спеціалізуються на кібербезпеці, на кшталт Argus, Check Point чи Cyber Ark, мають за плечима трирічну військову службу в елітному підрозділі 8200. Цій групі хакерів та антихакерів, до якої належать тисячі солдатів та яка діє суворо таємно, приписують, зокрема, кібератаку Stuxnet, ціллю якої в червні 2010 року була іранська інфраструктура атомних досліджень.

Типовою для Ізраїлю є історія життя Амітая Зіва, який був пілотом під час служби в армії країни. Після армії він вивчав медицину та став лікарем. Завдяки досвіду, здобутому під час навчань на симуляторі польотів під час служби, в нього з’явилася ідея проводити на своїй новій роботі тренінги для лікарів та медичного персоналу за допомогою симуляторів екстрених випадків. “Лише в США в лікарнях щороку помирають 100 тисяч пацієнтів унаслідок неправильних методів лікування, застосування неправильних медикаментів та лікарських помилок”, – каже Зів. На його думку, ці життя можна було б врятувати, якби було більше можливостей для підвищення кваліфікації лікарів, наприклад, в центрах медичної стимуляції.

Заснований ним центр MSR – Ізраїльський центр медичної стимуляції – працює при Медичному центрі імені Хаїма Шиби, розташованому на околицях Тель-Авіва. Сьогодні MSR широко відомий не лише в країні, але й далеко за її межами. У ньому проходять підготовку не лише хірурги та кардіологи зі США , але також лікарі швидкої допомоги з Палестинських територій та лікарі з таких європейських країн, як Італія, або ж африканських, як Ефіопія та Екваторіальна Гвінея.

Те, що Ізраїль, за даними уряду, вкладає в дослідження та розробки близько 5 відсотків ВВП, забезпечує маленькій державі на березі Середземного моря топову позицію за цим показником з-поміж країн ОЕСР. Але, якщо вірити Дану Бен-Давіду, аби й у майбутньому тримати марку на міжнародному рівні, Ізраїлю варто напружитися. У 1950-1960-х роках Ізраїль був країною бідних переселенців, але, попри це, в країні були засновані університети разом із дослідними інститутами та побудовані дороги. “1973 року ми мали сім університетів з провідними дослідницькими установами. Минуло вже понад 40 років, кількість населення зросла у понад два з половиною рази, країна стала суттєво заможнішою – ВВП на душу населення зріз за цей час більшу ніж удвічі. Але відтоді не було заснованого жодного нового дослідного університету”, – критикує науковець.

Аби зберегти нинішні високі стандарти життя в Ізраїлі потрібно невідкладно почати активно інвестувати в систему освіти, переконаний Бен-Давід. “Дослідні університети – запорука нашого майбутнього добробуту. Це добре зрозуміли засновники Ізраїлю. Але скидається на те, що нинішня влада Ізраїлю про це забула”, каже професор.

Новини за змістом

Загрузка...
8peK Mobster
Загрузка...

Вас це може зацікавити

Close
Close