Світ

Венеціанська комісія визнала безпідставним розпуск парламенту Молдови

Венеціанська комісія вважає, що Конституційний суд Молдови не дотримався ні своїх власних процедур, ні принципу рівності сторін при розгляді нещодавньої політичної кризи.

Венеціанська комісія при Раді Європи визнала безпідставним розпуск парламенту Молдови, заявивши, що Конституційний суд країни не дотримувався належної процедури при ухваленні рішення.

Про рішення, яке експерти “Венеціанки” ухвалили у п’ятницю, – інформує 1NEWS.

“Експерти з конституційного права Ради Європи, Венеціанська комісія, встановили, що для розпуску парламенту Молдови 7 чи 8 червня 2019 року не було підстав”, – йдеться у повідомленні.

Венеціанська комісія вважає, що Конституційний суд Молдови не дотримався ні своїх власних процедур, ні принципу рівності сторін при розгляді нещодавньої політичної кризи.

“Венеціанка” вважає, що рішеннями від 8 і 9 червня КС Молдови порушив процесуальні права як президента, так і парламенту. Зокрема через те, що рішення були ухвалені швидко, а також  – на вихідних, коли ні президент, ні парламент не були представлені та, схоже, не мали можливості подати свої аргументи суду.

Крім того, експерти “Венеціанки” вважають, що ніщо не вказувало на надзвичайну ситуацію в країні з огляду на наближення завершення тримісячного терміну для формування коаліції. Навпаки – розвиток подій в парламенті давав надію, що додатковий час призведе до розв’язання кризи шляхом формування нового уряду.

“Венеціанці” нагадали, що за Конституцією Молдови президент може розпустити парламент як крайній захід в конкретній ситуації в інтересах країни, наприклад, якщо неможливо сформувати уряд у встановлені законом терміни.

“Проте якщо партії, що представляють більшість, дійшли згоди про формування уряду – як це мало місце в Республіці Молдова – розпуск парламенту можна було б вважати порушенням конституційних обов’язків президента як нейтрального суб’єкта”, – йдеться у повідомленні.

Що стосується способ розрахунку Конституційним судом тримісячного терміну для формування уряду (суд вирішив, що термін сплив 7 червня), Венеціанська комісія вважає, що це безпрецедентний випадок.

“Відповідно до прийнятого розрахунку тримісячного терміну, передбаченого в Цивільному кодексі, який раніше застосовувався Конституційним судом, термін формування нового уряду закінчився 9 червня, через три календарних місяці після підтвердження результатів виборів. 9 червня була неділя, тому прийнятним дедлайном могло стати 10 червня. Тому, на думку комісії, формування уряду Санду 8 червня відбулося у встановлені терміни”, – йдеться у повідомленні.

Повний текст висновків експертів “Венеціанки” буде опубліковано на сайті Венеціанської комісії на наступному тижні.

Джерело: Європейська правда

Back to top button