Світ

Вчені: штам Омікрон менше шкодить легеням

Штам коронавірусу “Омікрон” викликає не таке важке захворювання і набагато менше вражає легені у порівнянні з рештами видів Covid-19. До такого висновку дійшла спільна японсько-американська група івених, які проводили дослідження на лабораторних тварин, повідомляє 1news, посилаючись на 112ua.

У звіті про експеримент на інфікованих хом’яках і мишах йдеться, що в особин, уражених “Омікроном”, було менше пошкоджень легенів, менша втрата ваги і менше шансів померти.

У хом’яків і мишей “Омікрон” викликав менш небезпечні інфекції, які часто обмежувалися в основному верхніми дихальними шляхами: носом, горлом і носоглоткою. Цей штам завдав набагато меншої шкоди легеням, тоді як інші варіанти часто викликали рубці і серйозні труднощі дихання.

Причина того, що “Омікрон” впливає м’якше на організм, може бути в анатомії. Вірусолог з Вашингтонського університету, співавтор дослідження доктор Майкл Даймонд і його колеги виявили, що рівень “Омікрону” у носі хом’яків був таким самим, як і у тварин, інфікованих більш ранньою формою коронавірусу. Але рівні концентрації вірусу у легенях при “Омікроні” були на одну десяту менше від рівня інших варіантів.

Аналогічний висновок зробили дослідники з Університету Гонконгу, які вивчали шматочки тканини, взяті з людських дихальних шляхів під час операції. У 12 зразках легенів дослідники виявили, що рівень “Омікрону” зростав в організмі повільніше, ніж “Дельта” та інші варіанти.

Коронавірус починає вражати організм з носа або рота і поширюється горлом. Легкі інфекції не йдуть далі цього. Але коли коронавірус сягає легенів, він може завдати серйозної шкоди.

Імунні клітини у легенях можуть занадто гостро реагувати, вбиваючи не лише інфіковані клітини, але і неінфіковані. Вони можуть викликати неконтрольоване запалення, залишаючи рубці на ніжних стінках легенів. Більш того, віруси можуть потрапляти з пошкоджених легенів у кровотік, викликаючи утворення тромбів і руйнуючи інші органи.

Доктор Гупта припускає, що нові дані його команди дають молекулярне пояснення того, чому “Омікрон” не так добре переносить легені.

Багато клітин в легенях несуть на своїй поверхні білок під назвою TMPRSS2, який може ненавмисно допомогти вірусам пробратися у клітину. Але команда доктора Гупти виявила, що цей білок не дуже добре засвоюється “Омікроном”. У підсумку, цей штам вражає клітини не так сильно, як “Дельта”. Команда з Університету Глазго незалежно дійшла до такого ж висновку.

Альтернативним шляхом коронавіруси також можуть проникати в клітини, які не виробляють TMPRSS2. Вище в дихальних шляхах клітини, як правило, не переносять білок, що може пояснити, чому “Омікрон” виявляється там частіше, ніж в легенях.

Доктор Гупта припустив, що “Омікрон” зосереджується здебільшого у верхніх дихальних шляхах, в області горла і носа. І якщо ця гіпотеза підтвердиться, це означає, що вірус має високу здатність потрапляти в навколишнє середовище повітряно-крапельним шляхом і з такою ж легкістю вражати все нових і нових людей.

Нагадаємо, у ВООЗ заявили, що комбінація варіантів “Дельта” і “Омікрон” може викликати нову хвилю захворюваності Covid – 19 у світі.

Back to top button