Світ

Вчені назвали найкращий засіб від негативних емоцій

Вчені стверджують, що сон є найкращим рецептом від негативних емоцій і затьмареного розуму. На їхню думку, в певних ситуаціях, перш ніж ухвалити важливе рішення, краще поспати. Сон відрегулює розбурхані почуття, заспокоїть емоції і допоможе зробити правильний вибір. Поспати нормально всього одну ніч, а то й просто коротко подрімати – означає узагальнити емоційну інформацію і відновити контроль над розбурханими почуттями. Про це пише 1NEWS, посилаючись на ZIK.

Але сон від сну відрізняється, попереджають вчені.Різні дослідження вже показали, що сон як такий взагалі допомагає нам розібратися зі своїми емоціями. Він грає важливу роль в кодуванні інформації, заснованої на досвіді подій за день, і в збереженні спогадів.

Емоційні спогади унікальні в тому, як вони активують роботу амігдали, мигдалеподібного тіла у головному мозку, де формуються емоції. «Активація амігдали – це те, що дозволяє зробити пам’ятним день вашого весілля або похорон ваших батьків, – каже Ребекка Спенсер, нейробіолог в Массачусетському університеті. – Набагато більш пам’ятними, ніж звичайний день в офісі».

Мигдалеподібне тіло позначає ці спогади як важливі, і під час сну мозок працює з ними довше, ніж із звичайними подіями дня, – щоб у майбутньому легше витягати їх з пам’яті. Але впливаючи на те, як переробляються спогади, сон здатний змінити силу пам’яті як такої.

«У сні особливо добре виходить трансформація емоційної пам’яті», – каже Елайна Болінджер з Тюбінгенського університету (Німеччина). В одному з недавніх досліджень серед 8-11-річних Болінджер з колегами показували дітям картинки – як неприємні, так і нейтральні. Діти демонстрували емоційну реакцію на них через малюнки олівцем, які відповідали їхнім відчуттям. Після цього деякі з них спали. А інші – ні. Дослідники з іншої кімнати за допомогою прикріплених електродів спостерігали за тим, як працює мозок.

На наступний ранок дітлахам знову показували картинки – як давніх, так і трохи нових. Ті, хто вчора поспав, в порівнянні з іншими дітьми краще управляли своїми емоціями. Наприклад, ті, хто поспав, не так емоційно реагували на так званий пізній позитивний потенціал (ППП), який Болінджер описує як напруга, виміряна в задній частині головного мозку. Вона виникає щоразу, коли мозок переробляє інформацію – і її скачки особливо великі, коли ця інформація пов’язана з негативними емоціями. Але люди здатні керувати ППП – принаймні, частково.

Як говорить Болінджер, «ми активно намагаємося змінити те, що ми відчуваємо у відношенні тих або інших емоцій. Ми кажемо собі: ну добре, я постараюся не реагувати на це так сильно, я хочу придушити таку емоційну реакцію».

Це дослідження показує, що сон якраз і допомагає – як узагальнити емоційну інформацію, так і керувати нашою реакцією на неї. І ефект досягається швидко. «Багато інших досліджень також вказували на те, що навіть просто ніч сну буває дуже корисна», – розповідає Боланджер. – Але, як з’ясовується, сон від сну відрізняється». Фаза швидкого сну зазвичай асоціюється з емоційними спогадами, і чим більше такого сну у людини, тим краще вона розбирається як у власних емоціях, так і в емоційних реакціях інших людей. Вона також пам’ятає більше емоційно забарвлених випадків з минулого. За однією з теорій, це пов’язано з відсутністю вироблення гормону стресу норадреналіну під час фази швидкого сну. Тимчасово звільнений, наш мозок використовує цей час для переробки спогадів – без стресу.

Симон Дюран, який очолює в Лінкольнском університеті лабораторію сну і когнітивних здібностей, пояснює ще один аспект. Префронтальна кора головного мозку (найбільш розвинена його частина), за словами Дюрана, – місце, де народжуються імпульси залишатися спокійним і утримуватися від того, щоб реагувати негайно. Під час неспання ця частина мозку контролює амігдалу і, отже, емоції. Під час сну контроль слабшає. «Таким чином це в певному сенсі прибирає гальма з наших емоцій під час фази швидкого сну», – говорить він.

Останні новини

Back to top button