Світ

Вчені фіксують рекордне ослаблення Гольфстріму

Глобальне потепління послабляє атлантичну течію Гольфстрім, що приносить південне тепло на північ Америки і в Європу. Сьогодні вона вже виявилася рекордно слабкою за всю історію спостережень, а в майбутньому може зовсім зникнути. Про це кліматологи з Потсдамського університету пишуть в статті, опублікованій в журналі Nature, інформує 1NEWS.

За даними Стефана Рамшторф (Stefan Rahmstorf) і його колег, Гольфстрім (в широкому розумінні – як вся система теплих меридіональних течій в північній частині Атлантики) сьогодні опинився на 15 відсотків слабкіше, ніж в середині ХХ століття. Це значне падіння, зменшить обсяги які переносять води на три мільйони кубометрів на рік – що відповідає стоку 15 таких річок, як Амазонка.

Вчені відзначають, що швидкість Гольфстріму зменшувалася всі останні 150 років, а сьогодні досягла більш ніж півторатисячолітнього мінімуму.
У нормі ці струми доставляють тепло на північ з екваторіальних широт, а холодна вода повертається з глибинними течіями. Їх ослаблення може бути пов’язано із аномальними літніми «хвилями» спеки, які спостерігаються в останні роки, і з таненням льодовиків Арктики і Гренландії, що розвиваються страшними темпами.

За словами професора Рамшторф, «це – те, що кліматичні моделі передбачали вже давно, хоча до цих пір ми не були остаточно впевнені, що це відбувається в реальності».
Прямі вимірювання швидкості Гольфстріму почалися зовсім недавно, тому автори звернулися до непрямих свідченнь, таких як виміри температури в різних частинах Атлантичного океану і прибережних країн.

Зауважимо, що в тому ж номері Nature опублікована ще одна стаття – її автори також вивчили ослаблення Гольфстріму. Однак Девід Торнау (David Thornalley) і його колеги з Університетського коледжу Лондона спиралися на дані про розподіл на дні частинок які переносяться течіями.
Більш того, британські вчені пояснили ослаблення північноатлантичних течій не впливом людини, а природними причинами і змінами льодовиків, які почалися ще понад століття тому.

 

 

 

Останні новини

Back to top button