Світ

У Словаччині ухвалили ліквідацію Антикорупційної прокуратури

У Словаччині ухвалили ліквідацію Антикорупційної прокуратури

Фото: TASR

У Словаччині ухвалили реформи щодо корупції, проти яких відбувалися масштабні протести

Парламентська більшість Роберта Фіцо за прискореної процедури проголосувала за ліквідацію антикорупційного органа, який вів розслідування щодо деяких з них.

У Словаччині у четвер, 8 лютого, парламент за прискореної процедури схвалив ліквідацію Антикорупційної прокуратури, що займається кримінальними злочинами високого рівня, а також пом’якшив покарання за фінансові злочини, повідомляє Reuters.

Зазначається, що ухвалення відбувалося на тлі громадських протестів і занепокоєння з боку Європейської комісії.

Уряд прем’єр-міністра Роберта Фіцо, який прийшов до влади у жовтні минулого року вчетверте після перебування в опозиції, переконує, що зміни необхідні, щоб покласти край тому, що політики правлячої партії називають “упередженим ставленням” Антикорупційної прокуратури до представників партії SMER, яка нині при владі.

“Минулий уряд… порушив принципи верховенства права та порушив права людини”, – заявив парламенту депутат SMER Тібор Гашпар, колишній глава поліції, який є об’єктом поточних розслідувань.

Уряд заявив, що зміни модернізують кримінальний кодекс, скорочуючи тривалі терміни ув’язнення та віддаючи перевагу альтернативним покаранням.

Президент Зузана Чапутова одразу дала зрозуміти, що спробує зупинити зміни, ймовірно через вето або оскарження в суді.

Опозиція та десятки тисяч словаків, які останніми тижнями виходять на протести по всій країні, впевнені, що зміни захищають політичних і бізнес-союзників Фіцо від розслідувань.

Закон став «жахливою амністією» для цього кола, вважає депутат Міхал Сіпош від опозиційної Словацької партії.

Раніше Європейська комісія закликала уряд не ухвалювати зміни та висловила занепокоєння щодо деяких реформ, включаючи безперервність розслідування корупції на найвищому рівні та достатній захист коштів ЄС. Сьогодні представник ЄС заявив, що занепокоєння комісії залишаються. Це може призвести до судових позовів і бюджетних наслідків. У минулі роки Єврокомісія вживала подібні заходи проти Польщі та Угорщини.

Уряд заявив, що консультувався з ЄС щодо реформи та в останню хвилину вніс деякі зміни у свою пропозицію, однак не ясно, чи це зменшить занепокоєння.

Нагадаємо, правляча коаліція 25 січня проголосувала за використання прискореної парламентської процедури для ухвалення змін. Це означає, що законопроєкт не буде розглядатися експертами та іншими особами, які зазвичай беруть участь у звичайних законодавчих процедурах. Також коаліція проголосувала за те, щоб обмежити обговорення в першому з трьох парламентських читань. Опозиція засудила цей крок.

Нагадаємо, 1 лютого у Словаччині вкотре пройшли масштабні мітинги проти уряду Фіцо.

Новини від 1News в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали та WhatsApp

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button