Світ

У Молдові скасували особливий статус російської мови

Конституційний суд Молдови 21 січня визнав неконституційним закон про особливий статус російської мови як мови міжнародного спілкування, повідомляє 1NEWS з посиланням на Радіо Свобода.

Розглянувши скаргу трьох опозиційних депутатів, суд прийшов до висновку, що закон, прийнятий парламентом в грудні минулого року, «надає російській мові привілейований статус по відношенню до інших мов національних меншин в Республіці Молдова», що конституцією країни не передбачено.

Як йдеться у висновках суду, згідно з результатами перепису населення Молдови 2014 року, румунська мова є рідною мовою для не менше 77,86 відсотка громадян, російська – для не менше 9,39 громадян, гагаузька – для не менше 4,08 відсотка, український – для не менше 3,82 відсотка громадян, а болгарський є рідною мовою для не менше 1,48 відсотка громадян Молдови.

«Конституційний суд також зазначив, що в територіальному плані частка використання української мови вище частки використання російської мови в дев’яти районах. Крім цього, в 15 з 32 районів різниця між використанням російської та української як рідних мов становить не більше 2% », – говориться в повідомленні.

Суд прийшов до висновку, що положення закону не забезпечують рівновагу між захистом румунської мови, як державної, і захистом прав національних меншин.

«Конституційний суд зазначив, що існують райони, в яких, наприклад, українська мова має більшого поширення, ніж російський. З цих же даних випливає, що в деяких районах російська мова використовується менш ніж 3% населення. Незважаючи на це, піднявши його на рівень мови міжнаціонального спілкування, вона набуває статусу квазіофіціального нарівні з румунською мовою », – цитує висновки” Радіо Свобода “.

Рішення Конституційного суду є обов’язковим і оскарженню не підлягає. Закон припиняє дію з моменту прийняття судом відповідного рішення.

 

 

 

 

 

Останні новини

Back to top button