Світ

США офіційно вийшли з Договору про відкрите небо

У Кремлі висловили жаль у зв'язку з рішенням США

Сполучені Штати офіційно вийшли з Договору про відкрите небо, що дозволяє понад 30 країнам-учасницям здійснювати обльоти територій одна одної з метою зміцнення довіри та запобігання конфліктів.

Про це інформує 1NEWS.

21 травня Держдепартамент США повідомив про намір Вашингтона вийти з Договору про відкрите небо, пояснивши цей крок порушенням умов договору з боку Москви. Там звинуватили РФ у “грубому” порушенні договору протягом багатьох років, у тому числі у сфері контролю над озброєннями.

Зокрема, Москва відмовила в проведенні повітряного спостереження в зоні довжиною 10 кілометрів уздовж свого кордону з грузинськими регіонами Абхазія і Південна Осетія, а також розмістила свій аеродром дозаправки в українському Криму, йдеться в заяві Держдепу. Вашингтон також звинуватив Москву в “нелегальному введенні обмеження на дальність перельоту над Калінінградом” і в “невиправданій відмові США і Канаді в спостережному польоті під час великих російських військових навчань у 2019 році”.

У Кремлі висловили жаль у зв’язку з рішенням США. Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков також заявив, що вихід США “робить договір далі нежиттєздатним”.

Раніше глава МЗС Німеччини Гайко Маас (Heiko Maas) називав цей договір “важливою частиною європейської архітектури контролю над озброєннями”, що “сприяє безпеці і миру практично на всій Північній півкулі”. Тим часом представниця штаб-квартири НАТО в Брюсселі висловила розуміння рішення США, зазначивши, що Росія “протягом багатьох років вводить обмеження на польоти, що порушують умови договору”.

Договір про відкрите небо був підписаний 24 березня 1992 року в Гельсінкі 23 країнами – членами НАТО, а також колишнього Варшавського договору і набув чинності в 2002 році. До нього приєдналися в цілому 35 держав, у тому числі члени Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) і всі країни НАТО. РФ ратифікувала документ 26 травня 2001 року. Договір став одним із заходів безпеки і взаємної довіри держав ОБСЄ, за час існування договору здійснено понад 1500 спостережних польотів.

Джерело: Німецька хвиля

Back to top button