Прямий шлях. Як Іран передає РФ снаряди та дрониСюжет
Фото іранського корабля (ілюстрація)
Тегеран має прямий шлях поставок Росії зброї і західні держави мало що можуть зробити, щоб їх зупинити.
Іран у великих об’ємах постачає Росії дрони Shahed та інші боєприпаси. Про це свідчить розслідування телеканалу CNN. Зокрема, журналісти поспілкувалися з експертами, які відстежують рух морських вантажів і вони вважають, що саме через Каспійське море рухається значна партія дронів-камікадзе, снарядів до мінометів та іншої зброї, яку Тегеран продає Кремлю для війни проти України.
“Ідеальне середовище”
Іран та Росія стали активно приховувати рух суден у Каспійському морі з вересня минулого року. Це сталося після того, як уряди Сполучених Штатів і України заявили, що Москва придбала безпілотники в Тегерана минулого літа. При цьому аналітики вважають, що західні союзники Києва мали мало можливостей зупинити такі поставки зброї.
“Немає жодного ризику для іранського експорту в Каспійському морі через прикордонні країни – у них немає можливостей або мотивів перешкоджати таким видам обміну”, – сказав в коментарі CNN провідний аналітик з розвідки охоронної компанії EOS Risk Group Мартін Келлі.
Зазначимо, що мова йде про Азербайджан, Туркменістан і Казахстан, які мають порти на Каспії. Це “ідеальне середовище для того, щоб ця торгівля пройшла без протидії”, додав Келлі.
CNN
“Каспійське море, ймовірно, є одним із основних шляхів постачання з Ірану до Росії ударних безпілотників та іншої підтримки у зв’язку з західними санкціями. Дані про рух вантажних суден засвідчують, що вантажні кораблі на Каспії все частіше вимикають транспондери (автоматична ідентифікаційна система, яку прийнято тримати ввімкненою в рамках Резолюції Міжнародної морської організації – ред.), а це дає підстави припускати, що вони мають причини для таємності”, – пише видання.
За словами Келлі, у період із серпня по вересень 2022 року відбувся стрибок кількості суден у Каспійському морі, які вимкнули дані відстеження. Згідно з даними Lloyd’s List Intelligence, і в 2023 році кількість суден, що вимикають транспондери, залишається великою. Зникнення сигналів найчастіше фіксують біля іранських портів Бандар-Амірабад та Анзалі, а також на російській Волзі та біля порту Астрахань.
“CNN відстежили шість кораблів під прапором РФ та два іранських, які, за припущеннями опитаних аналітиків, поводяться підозріло. Водночас існують певні закономірності: судна можуть прямувати з іранських портів до Астрахані, але там не здійснюють офіційний вхід у порт; деякі кораблі вимикають передачу даних на підході до Амірабаду й Астрахані, або тривалий час рухаються з вимкненими транспондерами”, – ідеться у повідомленні.
“Існує взаємозв’язок між Росією, яка купує безпілотники в Ірана, заходами в порти в Каспійському морі та збільшенням активності темної AIS”, – додав Келлі.
Зброя “авіапоштою”
Україна, її західні союзники та аналітики з питань безпеки також вважають, що Іран надсилає зброю та боєприпаси до Росії літаками. Зокрема, три іранські державні авіакомпанії та “одна нібито приватна” під назвою Mahan Air доставляли “шахеди” та інструкторів до Москви. При цьому, що у 2011 році Міністерство фінансів США наклало санкції на компанію Mahan Air за транспортування зброї, винищувачів і припасів для іранських сил Кудс.
Минулого року Міністерство торгівлі США ідентифікувало чотири іранські вантажні літаки, які літали до Росії з порушення американського експортного контролю, причому влада США пов’язує ці судна з “відправкою товарів в РФ”, зокрема “військових”.
Журналісти проаналізували дані відстеження Flightradar24, які показали, що із травня 2022 року до березня цього року ці чотири вантажні літаки здійснили до Росії щонайменше 85 рейсів.
“Хоча частину іранських Shahed могли привозити до РФ літаками, морський шлях значно вигідніший, оскільки дозволяє перевезти за один раз набагато більший вантаж”, – резюмували журналісти CNN.