Світ

Опозиція перемагає на парламентських виборах у Косово

На позачергових парламентських виборах у Косові, третіх за три роки, після обробки 99,9% протоколів лідирує опозиційний рух “Самовизначення” (Vetevendosje), повідомляє 1NEWS з посиланням на ЄП.

За даними на цей час, “Самовизначення” отримує 48,18% голосів. Лідер цієї політсили Альбін Курті не зміг балотуватися, тому що має судимість за участь в протестах, але планує висувати свою кандидатуру на посаду прем’єра.

“Демократична партія Косова” (Partia Demokratike e Kosovлs, PDK) набирає 17,32%. Ця політична сила вперше бере участь у виборах без своїх засновників, експрезидента Хашима Тачі та ексспікера парламенту Кадрі Веселі. Тачі та Веселі – колишні керівники Армії визволення Косова (UCK), і зараз перебувають у в’язниці в Гаазі у зв’язку зі звинуваченням у воєнних злочинах.

“Демократична ліга Косова” (Lidhja Demokratike e Kosovлs, LDK), очолювана попереднім прем’єром Авдуллою Хоті, отримує 13,19%.

“Альянс за майбутнє Косова” (Aleanca pлr Ardhmлrinл e Kosovлs, AAK), якій очолює екс-прем’єр і колишній командир Армії визволення Косова Рамуш Харадінай, набирає 7,40%.

Серед сербських партій переконливо перемагає “Сербський список” (Srpska lista), отримуючи 5,27% (хоча за законом партіям меншин не треба долати 5% бар’єр). Цю партію підтримує офіційний Белград.

Явка на виборах склала 47%.

Загалом за місця у парламенті змагалися 1079 кандидатів з 28 політичних сил. Право голосу на виборах мали близко 1,8 млн громадян, у тому числі діаспора, яка могла голосувати поштою.

У парламенті Косова – 120 місць. 100 депутатів обирають за пропорційною  системою з відкритими списками на 4 роки з 5% прохідним бар’єром. Ще 20 мандатів закріплені за нацменшинами: 10 – сербами, та 10 – представниками інших. термін, а 20 мандатів відведено для депутатів від національних меншин, з них 10 для сербів та 10 для представників інших національних громад.

Після оголошення фінальних результатів, депутати мають створити коаліцію та від неї запропонувати кандидата на посаду прем’єра. Також депутати двома третинами голосів обирають президента.

За 13-річну історію Косово жодна з попередніх парламентів не відпрацював повноцінний термін. Нинішні вибори – треті парламентські вибори за останні три роки.

 

 

 

Back to top button