Операція в секторі Газа. Які проблеми у ІзраїлюСюжет
Reuters зазначає, що хоча ізраїльська влада каже, що має намір повністю знищити ХАМАС, можливо, їм вдасться лише значно послабити угруповання, проте не покінчити з ним.
Ось вже кілька днів Ізраїль дає зрозуміти, що його великі сили готові увійти до Гази, щоби раз і назавжди знищити ХАМАС. Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант повідомив, що наземний наступ незабаром розпочнеться. Він повідомив військовослужбовцям, які перебувають на кордоні із сектором Газа, що скоро вони “побачать Газу зсередини”. Наказ надійде, додав Галант. Але коли? І що буде далі?
Плани Ізраїлю
Reuters пише з посиланням на джерела, знайомі з перебігом переговорів між США та лідерами країн Близького Сходу, що стратегія Ізраїлю найближчим часом — це руйнування інфраструктури сектору Газа (навіть ціною великих жертв серед цивільного населення), видавлювання місцевих жителів до кордону з Єгиптом та знищення мережі підземних тунелів ХАМАС.
Reuters зазначає, що хоча ізраїльська влада каже, що має намір повністю знищити ХАМАС, можливо, їм вдасться лише значно послабити угруповання, проте не покінчити з ним. Джерело агентства в США стверджує, що у Вашингтоні відчувають “менше оптимізму” з цього приводу. За його словами, вірогідніший сценарій полягає в тому, що Ізраїль уб’є або захопить якнайбільше членів ХАМАС, підірве тунелі та ракетні майстерні, а потім — коли втрати ізраїльтян зростатимуть — почне шукати спосіб оголосити про перемогу і піти з сектору Газа. .
При цьому, пише Reuters, ізраїльські чиновники говорили агентству, що вони не мають чіткого уявлення про те, яким буде сектор Газа після закінчення військової операції. Джерело агентства у Вашингтоні відзначило, що деякі з помічників президента США Джо Байдена стурбовані тим, що Ізраїль не має стратегії виходу. За словами співрозмовника агентства, під час поїздок на Близький Схід держсекретаря Ентоні Блінкена та міністра оборони Ллойда Остіна наголошувалося на необхідності зосередитися на повоєнному плані.
Як пише Reuters, відсутністю Ізраїлю чітких планів стурбовані також чиновники з арабських країн. “Ізраїль не має фінального рішення для Гази. Його стратегія полягає в тому, щоб скинути тисячі бомб, знищити все та увійти, але що потім? У них немає “стратегії виходу”, – заявив один із співрозмовників агентства в службах безпеки.
Позиція США
Поспішно підготовлений цього тижня візит до Ізраїлю президента США Джо Байдена свідчить про те, наскільки хвилює Білий дім ситуація, що погіршується. Вашингтон стурбований двома серйозними проблемами: гуманітарною кризою, що посилюється, і ризиком того, що конфлікт може поширитися на інші країни Близького Сходу.
Президент США вже ясно дав зрозуміти, що заперечує проти повторної окупації Гази Ізраїлем, який вийшов звідти 2005 року. Це, за словами Байдена, стало б великою помилкою.
Офіційно Байден приїхав до Ізраїлю, щоб продемонструвати стратегічну підтримку найближчому союзнику США на Близькому Сході та дізнатися про плани Ізраїлю щодо Гази.
Неофіційно він, швидше за все, закликав до деякої стриманості радикальний уряд Біньяміна Нетаньяху. У будь-якому разі, США хотіли б знати, яким чином і коли ізраїльська армія збирається виходити з Гази, якщо, звичайно, вона туди все ж таки увійде.
Наслідки наземної операції
В останні дні Іран виступав із грізними попередженнями, що вторгнення Ізраїлю до Гази не залишиться без відповіді. Швидше за все це означає відкриття другого фронту проти Ізраїлю, наприклад, на півночі, з боку Лівану, де зміцнилася Хезболла, що фінансується Тегераном.
У 2006 році в ході важкої і безрезультатної війни між бойовиками Хезболли та Ізраїлем з’ясувалося, що ізраїльські танки зазнають втрат, підриваючись на замаскованих мінах і потрапляючи в добре сплановані пастки.
З того часу Хезболла за допомогою Ірану переозброїлася і, як вважається, має у своєму арсеналі близько 150 тис. ракет, багато з яких мають далекий радіус дії і точну систему наведення. Тобто існує реальна загроза того, що у разі вторгнення Ізраїлю в Газу Хезболла може відкрити новий фронт на північному кордоні, змусивши його воювати відразу на двох фронтах.
Гуманітарні проблеми
Як розповіли джерела Reuters, Вашингтон нібито пропонує залучити до майбутнього управління сектором Газа палестинську адміністрацію, яка зараз контролює Західний берег річки Йордан. Владу в секторі Газа вона поступилася терористам ХАМАС у 2007 році. При цьому є величезні сумніви щодо того, що палестинська адміністрація зможе керувати цією територією.
Крім цього, арабські сусіди Ізраїлю різко реагують на заклики до створення гуманітарних коридорів: вони побоюються, пише Reuters, що вторгнення викличе масовий кінець біженців, які потім назавжди залишаться жити в країнах, які їх прийняли. Президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі заявив, що “мільйони єгиптян” почнуть протестувати проти прийому біженців.