Світ

ООН виводить свій миротворчий контингент із Судану

аким чином, "відповідальність за захист цивільного населення" переходить до уряду Судану

Організація Об’єднаних Націй (ООН) розпочала виведення свого миротворчого контингенту з Судану.

У рамках розпочатої операції всі військові і поліцейські сили оонівської місії ЮНАМІД мають залишити суданську провінцію Дарфур і територію країни до 30 червня 2021 року, – інформує 1NEWS.

Таким чином, “відповідальність за захист цивільного населення” переходить до уряду Судану.

Спільна місія ООН і Африканського Союзу (АС) діяла в Дарфурі 13 років, свого часу максимальна кількість дислокованих там миротворців сягала 16 тисяч. 22 грудня 2020 року Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію про припинення діяльності ЮНАМІД 31 грудня.

З проханням завершити цю місію звернувся до ООН тимчасовий уряд Судану. Ситуація з безпекою в Дарфурі залишається напруженою, тож рішення Радбезу ООН викликало критику з боку правозахисників, зокрема організації Amnesty International (AI), що вимагає подовження місії. За словами представників AI, виведення миротворчого контингенту ООН спричинить “безпековий вакуум” в регіоні, цитує інформагенція AFP. У столиці регіону Ньяле перед штаб-квартирою ЮНАМІД відбулися численні протести.

У 2003 році в Дарфурі спалахнув конфлікт між повстанцями і армією Судану, під час якого загинули близько 300 тисяч осіб, а 2,5 мільйона осіб були змушені рятуватися втечею. Це сталося після того, як населення регіону заявило про своє право брати участь в ухваленні рішень і розподілі бюджету. Тодішній авторитарний правитель Судану Омар аль-Башир відповів на це вкрай жорстокими заходами.

У 2009 році Міжнародний кримінальний суд (МКС) в Гаазі видав ордер на арешт аль-Башира – тоді ще президента – за підозрою у воєнних злочинах і організації геноциду в суданській провінції Дарфур. Його вважають ініціатором масового знищення трьох етнічних меншин – фур, масаліт і загава. Аль-Башира було повалено у квітні 2019 року, його судять на батьківщині, він перебуває під вартою.

У лютому 2020 року перехідний уряд Судану оголосив намір видати аль-Башира МКС.

Джерело: Німецька хвиля

Back to top button