Світ

На Кубі спалахнули найбільші акції протесту у новітній історії (ФОТО)

Протести, схоже, є результатом накопиченої втоми населення

Вперше за понад 60 років тисячі протестувальників вийшли на вулиці приблизно у 20 містах по всьому острову, скандуючи “Свобода!” і “Геть диктатуру!”.

Президент Куби Мігель Діас-Канель закликав своїх прихильників також вийти на вулиці, щоб протистояти демонстрантам, – розповідає 1NEWS з посиланням на ВВС Україна.

Протести почалися в місті Сан-Антоніо-де-лос-Баньос, розташованому за 26 км від столиці країни Гавани, і поширилися по всій країні.

Протесты в Гаване

“Це заради свободи людей, ми не можемо більше цього терпіти. Ми не боїмося. Ми хочемо змін, ми не хочемо більше диктатури”, – розповів протестувальник в Сан-Антоніо.

Цієї неділі Куба пережила найбільші масові протести у своїй новітній історії.

Алехандро, який брав участь в акції протесту в Пінар-дель-Ріо, сказав, що протест в його провінції почався після того, як тут побачили, що відбувається в Сан-Антоніо-де-лос-Баньос.

Протести цієї неділі жорстко придушили. І вони дуже незвичайні для острова.

Чим же тоді можна пояснити, що тисячі кубинців у різних містах по всьому острову вийшли на вулиці?

протестующие

Протести на Кубі, схоже, є результатом накопиченої втоми населення. Протягом останніх місяців вона лише зростала – після кризи, що стала однією з найсерйозніших в економіці та охороні здоров’я з часів так званого “особливого періоду” (криза на початку 1990-х після розпаду Радянського Союзу).

Фактично спусковим гачком для нинішньої ситуації, схоже, є суміш серйозної ситуації з коронавірусом і економічних заходів, вжитих урядом. Це зробило життя на Кубі ще складнішим.

На острові, де в перші місяці 2020 року пандемія перебувала під контролем, нещодавно стався повторний спалах. Країна увійшла до переліку місць з найбільшою кількістю зареєстрованих випадків за чисельністю населення в Латинській Америці.

Протесты прошли по всей Кубе

Тільки в неділю на Кубі офіційно зареєстрували 6750 випадків захворювання і 31 смерть, хоча численні опозиційні групи говорять, що ці цифри не відображають реальної ситуації.

За останній тиждень країна побила щоденні рекорди інфікування і смертей. Багато медичних центрів перевантажені.

В умовах практично паралізованого туризму – одного з двигунів кубинської економіки – коронавірус вплинув на економічне та соціальне життя острова. Зросла інфляція, почали частіше відключати електрику, брак харчів, медикаментів та основних продуктів став ще більшим.

Полиция не церемонилась с протестующими

На початку року уряд запропонував новий пакет економічних реформ, які, привели до деякого підвищення заробітної плати, але і до швидкого зростання цін. За оцінкою економістів, ціни можуть зрости від 500% до 900% в рік у наступні кілька місяців.

Уряд з минулого року сприяв створенню валютних магазинів, почали продавати деякі харчі й предмети першої необхідності, але іноземної валюти на руках у населення дуже мало.

Пандемія також призвела до довгих черг, в яких кубинцям доводиться стояти, щоб купити звичайні товари, такі як масло, мило або курку.

В аптеках і лікарнях стало не вистачати основних ліків, а в багатьох провінціях почали продавати гарбузовий хліб через брак пшеничного борошна.

Сотни кубинцев также вышли на акцию протеста в Маленькой Гаване в Майами, США

Минулого місяця уряд вирішив тимчасово припинити прийом в банках країни готівкових вкладів в доларах, основній валюті, яку деякі кубинці отримують як грошові перекази з-за кордону.

Кубинський уряд пояснює нинішню економічну ситуацію тим, що Вашингтон наклав ембарго.

У своєму недільному виступі Діас-Канель запевнив, що це основна проблема, яка загрожує здоров’ю і розвитку народу.

Найбільша акція протесту на Кубі після початку революції Фіделя Кастро пройшла в серпні 1994 року в Гавані. Тоді багато кубинців в інших провінціях навіть не знали, що сталося в столиці.

Майже через 30 років картина зовсім інша: зараз багато хто на Кубі має доступ до інтернету.

Останнім часом кубинці дедалі частіше використовують соціальні мережі, щоб висловити своє невдоволення урядом, – до такої міри, що в багатьох випадках вони змушували владу відповідати в своїх офіційних ЗМІ на те, що кубинці коментують у мережі.

Сьогодні значна частина населення, переважно молодь, має доступ до фейсбука, твітера та інстаграма.

Доступ до інтернету також допоміг появі безлічі незалежних ЗМІ, які висвітлюють теми, яких зазвичай не торкаються в офіційних медіа.

У листопаді минулого року на Кубі пройшла чергова демонстрація, організована через соціальні мережі, – після того, як поліція увірвалася в будинок кількох молодих активістів, що оголосили голодування.

Соціальні мережі стали каналом, по якому по всій країні поширилися новини і про нинішні протести в Сан-Антоніо.

Уряд Куби запевняє, що соціальні мережі використовують “вороги революції” для створення “стратегій дестабілізації”, які нібито дотримуються інструкцій ЦРУ.

Back to top button