Світ

Через шпигунський скандал у Чехії хочуть судити президента за державну зраду

Сенат Чеської Республіки розгляне можливість звинуватити президента в державній зраді через слова про Врбетіце, повідомляє 1NEWS з посиланням на lenta.ua.

Сенат (верхня палата) парламенту Чехії розгляне можливість звинувачення президента республіки Мілоша Земана в зраді батьківщині в зв’язку з його висловлюваннями, що прозвучали в неділю в телезверненні глави держави до народу з приводу інциденту під Врбетіце, де на складах боєприпасів сталися вибухи в 2014 році. Про це повідомляє в понеділок Чеське телебачення з посиланням на спікера верхньої палати Мілоша Вистрчіла.

Глава держави, як стверджують в Сенаті, розсекретив відомості з розслідування цієї справи, які не підлягали розголосу. “Ми будемо займатися можливістю подачі конституційної скарги в зв’язку з підозрою [в скоєнні президентом] зради батьківщині, – зазначив Вистрчіл, якого цитує ТАСС. – Зараз потрібно зібрати необхідну інформацію і вислухати думку експертів [з конституційного права] з приводу ситуації, що виникла”.

Спікер проінформував, що в республіці вже почався збір підписів під петицією до Сенату з вимогою подати на Земана конституційну скаргу, в якій президент і буде звинувачений в зраді батьківщині. Це, як стверджують її ініціатори, виразилося в просуванні президентом інтересів іноземної держави на шкоду національним інтересам.

Земан заявив у неділю, 25 квітня, що, крім втручання іноземної розвідки, слідство розглядає версію необережного поводження з боєприпасами на складі, де снаряди здетонували. Господар Празького граду не виключив, що розвиток скандалу з інцидентом може виявитися в результаті грою спецслужб.

Слова Земана спростував у понеділок прем’єр-міністр республіки Андрій Бабіш. “Існує тільки одна версія [розслідування інциденту під Врбетіце]. Це атака російських агентів, – підкреслив Бабіш. – Ми працюємо тільки з однією версією. У президента свій погляд на це [який він виклав у телезверненні]. Я приєднуюся до того, що раніше [в понеділок] сказав [перший віце-прем’єр і глава МВС Чехії Ян] Гамачек [що розглядається тільки одна версія інциденту під Врбетіце]. Президент підтримав наші [уряду] дії щодо висилки співробітників російського посольства, які були співробітниками російських спецслужб “.

За словами Андрія Бабіша, перша версія, про яку в телезверненні говорив президент, дійсно розглядалася раніше, і Земан знає про неї з документів спецслужб республіки. Прем’єр-міністр додав, що обговорив з президентом інцидент у Врбетіце в світлі майбутнього засідання Європейської ради. Він інформував главу держави про підтримку республіки у цій справі країнами Вишеградської групи (регіональне об’єднання в ЄС, до якого входять, крім Чехії, Словаччина, Угорщина і Польща). Йшлося і про підтримку з боку НАТО.

У понеділок із заявою про вибухи на складах в Врбетіце виступило і міністерство оборони Чехії, якому довелося спростовувати повідомлення російського МЗС. У військовому відомстві відзначили, що на складах, які вибухнули, не зберігались заборонені міжнародними угодами види зброї.

“З’являються спекуляції, що у Врбетіце складували заборонену зброю, зокрема протипіхотні міни. Це неправда. Чехія виконує всі міжнародні угоди, включаючи Оттавську конвенцію про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення”, – йдеться в повідомленні відомства.

У Міноборони пояснили, що на складах в районі Врбетіце зберігалися тільки корпуси мін без вибухової речовини. Те, що в даному випадку не порушувалися міжнародні угоди, було підтверджено в 2016 році рішенням Злінського обласного суду.

“Таким чином, заява про заборонені міни у Врбетіце є класичним випадком поширення дезінформації”, – підкреслили в Міноборони Чехії. Там додали, що для таких випадків розроблено Національну стратегію протидії гібридним діям, яка була схвалена урядом минулого тижня.

Раніше офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова в коментарі з приводу інциденту 2014 року заявила, що Москва чекає від Чехії, Болгарії та України роз’яснень про зберігання у Врбетіце протипіхотних мін в порушення відповідної конвенції.

Обговорення інциденту в Врбетіце на вищому рівні призвело до дипломатичного скандалу. 17 квітня влада Чехії вислала 18 російських дипломатів, яких назвали співробітниками російських спецслужб. МЗС РФ висловив Празі рішучий протест, а також оголосив 20 співробітників посольства Чехії в Москві персонами нон грата.

 

 

Back to top button