Поки українські медики борються за життя пацієнтів, а країна потребує сучасних наукових розробок, у стінах Національної академії медичних наук України (НАМН) розгортається справжня драма. Журналістське розслідування виявило, що під керівництвом президента НАМН Віталія Цимбалюка академія перетворилася з наукової установи на тіньову бізнес-структуру з елементами «кумівства», розтрати бюджетних коштів та корупції?

Слідчі дії та мовчання Цимбалюка
Як стало відомо «1NEWS», правоохоронні органи з 2023 року активно цікавляться діяльністю керівництва НАМН. У низці установ вже проводилися слідчі дії, а деяким посадовцям було оголошено підозри у розтраті бюджетних коштів. Однак сам Віталій Іванович, схоже, не надто переймається очищенням установи від корупціонерів. Ба більше, за словами наших джерел, він відкрито покриває керівників інститутів, більшість із яких залишаються на посаді в статусі «виконуючих обов’язки» – що дозволяє уникати конкурсу та зберігати лояльних «гравців».
Друзі, гроші, посади: як працює «система»?
За нашими даними, лише один із керівників інститутів НАМН втратив свою посаду за останні роки. І то не через корупційні схеми чи провали в роботі, а тому, що був головним конкурентом Цимбалюка на крісло президента академії.
Водночас закупівлі медичного обладнання та ліків, які фінансуються з держбюджету, фактично неможливі без особистого схвалення очільника НАМН. Чи дивно, що ціни на медичне обладнання у підпорядкованих йому установах виявляються завищеними, а кошти осідають у невідомих кишенях?
Багатство наука приносить, але кому?
Поки українські лікарі скаржаться на нестачу сучасних медичних технологій, їхній керівник насолоджується життям. Вілли, нерухомість, земельні ділянки – за інформацією наших джерел, все це оформлене на його сина, який після початку повномасштабного вторгнення перебуває у США.
І все це – на фоні відсутності реальних наукових проривів у стінах НАМН. Академія, яка мала б стати рушієм медичної науки, перетворилася на закритий клуб для обраних, де головне – не результати, а вміння домовлятися.
Чи настане час змін?
НАМН фінансується з державного бюджету – а це понад 16 мільярдів гривень за останні три роки. Чи маємо ми право ігнорувати те, що відбувається у цій структурі? Чому керівник, що за роки свого правління не продемонстрував проривних змін, продовжує залишатися на посаді?
Журналісти «1NEWS» закликають правоохоронні органи ретельніше перевірити діяльність Віталія Цимбалюка та його підлеглих. Ми також запитуємо у читачів: чи варто залишати на чолі медичної науки людину, яка, схоже, більше дбає про власний комфорт, ніж про розвиток української медицини?
Слідкуйте за оновленнями – ми продовжуємо стежити за цією справою.