Ексклюзивне

Зеленський заборонив роботу трьох телеканалів: хто підтримав владу і чи є це наступом на свободу слова

Президент України Володимир Зеленський своїм Указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 2 лютого 2021 року про застосування санкцій проти народного депутата Тараса Козака та телеканалів «112 Україна», NewsOne і ZIK.

В рішенні РНБО зазначається, що санкції вводяться відносно Тараса Козака і полягають у наступному:

1) блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;

2) обмеження торговельних операцій;

3) обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;

4) запобігання виведенню капіталів за межі України;

5) зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань;

6) анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;

7) повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим Законом;

8) припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;

9) заборона передання технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності;

10) інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом.

Додатково санкції накладені на телеканали «112 Україна», NewsOne та ZIK, власником яких є Тарас Козак.

Вчора вночі зазначені телеканали зникли з телеефіру, своє мовлення протягом ночі з 2 на 3 лютого вони вели за допомогою YouTube.

фото 1News

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що 2 лютого відбулося засідання Ради національної безпеки і оборони, «де шляхом письмового голосування члени РНБО розглядали питання введення персональних санкцій стосовно юридичних та фізичних осіб, які перебувають на території України. З 19 членів Ради національної безпеки і оборони 17 проголосували за, один утримався, один перебуває у відрядженні».

Єдиним, хто утримався, був голова Верховної Ради Дмитро Разумков. Це він підтвердив в коментарі виданню «Бабель». «Я утримався. Санкції добрі там, де ми не можемо покарати за українським законодавством. А тут усе не на місці. І до каналів санкції — це погано. Незважаючи на те, чиї вони», – сказав Разумков.

Президент Володимир Зеленський зранку 3 лютого прокоментував своє рішення. Зробив він це у Twitter та англійською мовою.

«Санкції – важке питання. Україна рішуче підтримує свободу слова. Не пропаганду, що фінансується країно-агресором, яка підриває шлях України до ЄС та євроатлантичної інтеграції. Боротьба за незалежність – це боротьба в інформаційній війні за правду та європейські цінності», – написав Зеленський.

Телеканали медіахолдингу «Новини»: «112 Україна», NewsOne і ZiK у спільній заяві заявили, що розцінюють це рішення РНБО та президента Володимира Зеленського «як політичну розправу над невгодними ЗМІ».

«Ми вважаємо, що влада, у якої немає ні найменшого приводу говорити про успіхи, залишає в ефірі тільки зручні канали, які будуть брехати народу України про «небачені раніше успіхи». Телеканали «112 Україна», NewsOne і ZiK мають намір боротися за своє право мовити для українців, доносити правду до громадян і бути в ефірі», – говориться у заяві.

Окремо телеканали звернулись до президента України: «якщо ви закриєте невгодні телеканали, ситуація в країні від цього не покращиться, цифри в платіжках за газ не знизяться, вакцинування від коронавірусу не почнеться, безчинства радикалів не припиняться. Тому займіться справою, а не тим, чим ви займаєтеся».

В той же час партія «Опозиційна платформа – За життя», членом якої є Тарас Козак, назвала рішення Зеленського узурпацією влади.

«Рішення президента Зеленського повністю суперечить чинному законодавству. Частина 2 ст.1 Закону «Про санкції» говорить: «Санкції можуть застосовуватися з боку України щодо іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка перебуває під контролем іноземної юридичної особи або фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність», – підкреслюють в партії.

«Телеканали «112 Україна», NewsOne і ZIK є українськими юридичними особами, а Тарас Козак – громадянином України; тому рішення, прийняте Зеленським є грубим, кричущим порушенням українського законодавства, оскільки дія Закону України «Про санкції» на них не поширюється. Закони і Конституція України (ст. 62) прямо забороняють обмеження прав і свобод громадян, поки їх винність не доведена в законному порядку і встановлена рішенням суду. Ніякими Указами Президента без рішення суду не може бути припинена діяльність телевізійних каналів», – нагадали опозиціонери Зеленському.

В свою чергу радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк в коментарі «Українській правді» заявив, що «введені санкції проти Тараса Козака і трьох каналів не є зазіханням на свободу слова, а є виключно боротьбою із чужорідної пропагандою».

«Дані телеканали досить активно і часто відкрито використовуються як інструменти чужої іноземної пропаганди в Україні. Вони, на жаль, відверто вже не працюють так, як це повинно бути зі звичайними телевізійними мовниками. Тим більше є досить вагомі докази щодо дивних шляхів фінансування даної пропаганди. І додатково – є надзвичайно  каламутна історія з переходу власності на компанії, за якими закріплені відповідні ліцензії. Зрозуміло, санкції щодо телеканалів пана Медведчука (Віктора Медведчука – народного депутата від «Опозиційної платформи – За життя» –ред.) – це зовсім не про медіа і не про свободу слова. Це тільки про ефективну протидію фейкам і чужорідній пропаганді», – заявив Подоляк.

В той же час, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко заявив, що рішення української влади припинити мовлення українських телеканалів «112 Україна», NewsOne і ZiK є «інформаційним вибухом і шокує міжнародні інститути».

«Позасудова раптова заборона діяльності трьох українських телеканалів – це надзвичайна ситуація. Українські журналісти, медіаменеджери та власники ЗМІ мають право на свободу слова та на професію. І несуть за свою діяльність відповідальність. Але відповідальність в рамках Закону. Позбавлення без суду багатомільйонної аудиторії доступу до українських ЗМІ, заборона сотням журналістам та медійникам права на професію – це наступ на свободу слова», – заявив Томіленко.

Він зауважив, що політична належність українських власників зареєстрованих в Україні ЗМІ – не злочин.

«Національна спілка журналістів України інформуватиме про надзвичайну ситуацію Міжнародну федерацію журналістів, Європейську федерацію журналістів, наших партнерів – Офіс ОБСЄ з питань свободи медіа….Ми засуджуємо фізичні атаки на журналістів в Україні, боремося із системною безкарністю та проти поділу журналістів на «правильних» і «неправильних». У дискусіях журналіст чи чиновник – ми завжди на стороні журналістів та свободи слова. Звичайно, закликаючи колег бути відповідальними», – додав Голова Національної спілки журналістів.

Міністр культури Олександр Ткаченко, який до приходу у владу керував телеканалом «1+1», підтримав рішення про накладення санкцій на телеканали «112 Україна», NewsOne і ZiK.

«Рішення РНБО про санкції щодо трьох телеканалів, що називають себе українськими – давно зріло в суспільстві та у більшості журналістської спільноти. Йдеться про «NewsOne», «ZIK», «112 Україна» та їхнього бенефіціара – Тараса Козака, (хоча всі при цьому називали їх «медведчуківськими»). Цей кейс є винятковим, але вчасним. І не тільки через інформаційний тероризм і загрозу безпеці України цих інструментів пропаганди Кремля. Але й через масові порушення журналістських стандартів, фейки та маніпуляції», – написав Ткаченко у своєму Телеграм-каналі.

«Рішення РНБО – симетричне на щоденні інформаційні та пропагандистські атаки на нашу свободу та незалежність. Це логічне завершення розслідування Тимчасової слідчої комісії, у якій я брав участь ще під час роботи народним депутатом. Тоді ми з’ясовували, як відбувалися оборудки під час зміни власників телеканалів 112, ZIK та NewsOne, які сьогодні належать одній людині – правій руці Медведчука, депутату Тарасу Козаку. Радий, що і що наші напрацювання стали кроком до встановлення цілковитої прозорості структури власності українських телеканалів та завадили інформаційної монополізації в інтересах окремих політичних сил», – додав Ткаченко.

За даними джерел 1News рішення про санкції підтримала велика кількість депутатів від «Слуги народу». Із самого ранку 3 лютого нардепи з пропрезидентської партії заблокували трибуну Верховної Ради, аби цього не встигла зробити фракція «Опозиційної платформи – За життя».

Декілька депутатів від «Слуги народу», виступаючи з трибуни парламенту 3 лютого, підтвердили, що підтримують рішення Президента Володимира Зеленського.

фото 1News

В той же час лідер фракції Давид Арахамія в коментарі журналістам зауважив, що офіційної позиції «Слуги народу» поки немає і з приводу санкцій буде проведене окреме засідання фракції.

Рішення Володимира Зеленського вже прокоментував п’ятий Президент України Петро Порошенко. За його словами «канали групи Медведчука стали відвертим знаряддям російської інформаційної війни проти України. І у цій війні Україна має право і повинна захищатися, використовуючи для цього всі наявні інструменти».

«Свого часу я прийняв рішення заборонити в Україні російські телеканали і соціальні мережі, і був за це нещадно критикований. Але життя за ці роки довело правильність та ефективність того кроку. ВКонтакте та Однокласники, рівно як і російські телеканали перестали бути значущим каналом поширення дезінформації в Україні. У жовтні 2018 року саме наша команда ініціювала і ухвалила постанову про обмежувальні заходи щодо проросійських українських телеканалів. Єдина причина, з якої постанова не була реалізована тоді, полягає в тому, що вона наклалася на початок виборчої кампанії. Закриття каналів під час виборів створило би фундаментальну проблему з їх визнанням як чесних та прозорих. Ми відклали це на поствиборчий період. Але вибори виграв пан Зеленський. І, до речі, всі три канали підтримували саме його», – заявив Порошенко.

Він додав, що це — відповідь тим, хто всю ніч по команді Банкової волав «а чому ж це рішення не прийняв Порошенко». «Тому що Порошенко навіть при розв’язанні складних політичних проблем дотримувався норм права, а воно прямо забороняє санкції проти українських фізичних та юридичних осіб, крім як за причетність до фінансування тероризму. Правова чистота рішень теж має значення, хай не для українських судів, але для Європейського суду так точно», – додав п’ятий Президент.

Порошенко зазначив, що «Європейська солідарність» підтримує рішення РНБО як таке, що направлене на захист України. «Сподіваємося, що свою політичну позицію влада підкріпить солідним правовим обгрунтуванням, яке, очевидно, знадобиться в судах, щоб захистити рішення і забезпечити його втілення в життя. Але для цього треба відсторонити всю проросійську команду Портнова, всіх цих татарових, смірнових, бабікових та іже з ними, які окопалися в офісі Зеленського і незаконно тиснуть на суди та правоохоронні органи», – зазначив Порошенко.

За даними видання «Дзеркало тижня» з посиланням на джерела в СБУ та Офісі президента, підставою для введення санкцій проти Тараса Козака та пов’язаних з ним юридичних осіб стало розслідування, проведене спецслужбами України, в ході якого встановлено, що схеми з поставками вугілля з окупованих територій, сприяють фінансуванню тероризму.

«Таким чином фігурант цих санкцій потрапив під дію закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення», – зазначає видання.

Журналісти додають, що упродовж січня президент Володимир Зеленський двічі збирав силовиків і аналітиків для обговорення питання про те, як припинити мовлення каналів Віктора Медведчука, провідного в країні антиукраїнську діяльність.

Раніше також стало відомо, що ще минулої п’ятниці, 29 січня, на літаки лідера «Опозиційної платформи – За життя» Віктора Медведчука і його бізнес-партнера Тараса Козака були накладені санкції. Медведчук і Козак постійно користувалися ними для прямих перельотів в Росію, що, як відомо, заборонено. Після накладення санкцій ці літаки не можуть більше входити в повітряний простір України, здійснювати посадки на території України, брати пасажирів та інше.

3 лютого Служба безпеки України підтвердила це. Як повідомила 1News прес-служба, за ініціативи Служби безпеки України до молдовської авіакомпанії JET4U S.R.L. та португальської JET4U LDA застосовано санкції за здійснення польотів до Російської Федерації та на тимчасово окуповані території України з порушенням чинного законодавства.

«На підставі виявлених порушень Служба безпеки рекомендувала РНБО застосувати до зазначених компаній такі санкції як: зупинення виконання фінансових та економічних зобов’язань, повне припинення транзиту ресурсів, польотів і перевезень територією України, блокування активів. Санкції мають діяти до закінчення терміну окупації Криму або до набрання законної сили рішенням Європейського суду з прав людини за позовом України до Росії про відшкодування збитків у зв’язку з анексією півострова», – зазначили у спеслужбі.

Мова йде про літаки, якими літали до Росії Віктор Медведчук та Тарас Козак.

В той же час видання «Лівий берег» зазначає, що в основі рішення РНБО про санкції щодо телеканалів 112, NewsOne та ZIK лежить рішення Верховної Ради від 2018 року.

Йдеться про звернення Верховної Ради до РНБО щодо введення санкцій проти компаній, які входять до структури власності телеканалів «112 Україна» і NewsOne (проект №9157 за ініціативою «Народного фронту»). Відповідне рішення було ухвалене 4 жовтня 2018 року. Підставою для введення обмежень мали стати результати перевірки діяльності цих телеканалів Службою безпеки України.

Кореспондент 1News у парламенті зазначає, що фактично цю інформацію підтвердив народний депутат Ігор Гузь 3 лютого під час виступу з трибуни Верховної Ради. В минулому скликанні він був депутатом від «Народного фронту» і заявив, що саме він з колегами був ініціатором звернення до РНБО про санкції відносно телеканалів «112 Україна», NewsOne та ZIK.

Також це підтвердила прес-секретар Президента Юлія Мендель. «Рішення РНБО про накладання санкцій на Тараса Козака та низку телеканалів ухвалено відповідно до статті 5 Закону України “Про санкції”, постанови Верховної Ради № 2589–VIII від 4 жовтня 2018 року та пропозицій Служби безпеки України. Це рішення розроблено в законодавчому полі України. Адже і раніше РНБО накладала ті чи інші обмежувальні заходи на українських громадян, зокрема тих, які співпрацювали з ворогом на окупованих територіях», – написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Мендель зауважила, що блокування телеканалів з так званого пулу Віктора Медведчука, які фіктивно оформлені на його соратника Тараса Козака, не має нічого спільного з наступом на свободу слова, яка в Україні є безперечною цінністю. «Ці телеканали давно забули, що таке журналістські стандарти, перевірка фактів чи висвітлення принаймні двох точок зору. Натомість вони перетворилися на інструмент пропаганди, який використовується в інтересах держави-агресора, яка порушила суверенітет та державні кордони України. Вже навіть підтверджено фінансування цих каналів з Росії. Ці медіа стали одним з інструментів війни проти України, тому заблоковані з метою захисту національної безпеки», – додала прес-секретар Глави держави.

Як додає кореспондент 1News, один з лідерів «Опозиційної платформи – За життя» Вадим Рабінович з трибуни Верховної Ради 3 лютого заявив, що у зв’язку з блокуванням роботи телеканалів політсила найближчим часом проведе з’їзд для визначення подальших кроків.

«Ми ініціюємо імпічмент президента Зеленського, який познущався над виборцями і країною», – заявив Рабінович.

1News

Back to top button