ЕксклюзивнеУкраїнаЦікаве

«Стриптиз» чиновників: наслідки електронного декларування

 

Хрест зі святими мощами, «Апостол» Івана Федорова 1574 року, літографія Пабло Пікассо, лампада для перевезення благодатного вогню. Все перераховане аж ніяк не експонати у музеї, ці безцінні речі перебувають у власності українських депутатів. А ще мільйони доларів готівкою, квартири, машини та офшорні компанії. Про це стало відомо після оприлюднення більше 100 тисяч електронних декларацій можновладців.

Весь цей «публічний стриптиз» вже встиг шокувати як простих людей, так і представників влади в європейських країнах. Виникає питання: «А що далі? Це просто легалізація награбованого і чи є можливість довести походження цих грошей та майна?» Спробуємо розібратися.

Експерти підрахували, що всього у народних депутатів України задекларовано більше 12 млрд. гривень, з яких 7,4 мільярдів – готівкою. У членів українського уряду під матрацом лежить більше 7 млн. гривень. І це при тому, що значна частина народних обранців та міністрів до держслужби жодного дня не пропрацювали у бізнесі. Тому, яким чином вони могли назбирати такі статки, залишається загадкою та нагадує казку про «Попелюшку».

 

Шокуюча розкіш: найбільш вражаючі позиції у деклараціях

Окрім грошових заощаджень, депутати та інші державні службовці декларували також дорогоцінні речі – предмети мистецтва, коштовності, меблі, одяг та дорогий алкоголь. Наприклад, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков задекларував вражаючу колекцію вин. У нього є вина виробництва Франції, Італії, Німеччини, Австрії, України, Іспанії, США, Чилі в кількості 760 пляшок та низка колекційних вин Chateau Mouton-Rothschild різних років. Зазначимо, що пляшка вина Chateau Mouton-Rothschild 1982 року, яких у Авакова аж 9, коштує як мінімум 60 тис. грн.

Серед можновладців є і знані колекціонери раритетних книжок. Голова фракції БПП Ігор Гринів, наприклад, задекларував видання «Апостол» Івана Федорова 1574 року і фрагмент «Острозької Біблії», датований 1581 роком.  Одразу після оприлюднення декларації, з книгою Гриніва стався конфуз. Член «Демократичного Альянсу» Андрій Лисенко на своїй сторінці у Фейсбук написав, що вказана книга раніше була викрадена з Національної бібліотеки ім. Вернадського. 10 травня 2016 року до чергової частини Шевченківського управління поліції справді надійшло повідомлення про те, що з відділу стародруків бібліотеки зникла книга «Апостол» Федорова. Однак, Гринів стверджує, що його книга – це інший «Апостол», адже в його екземплярі відсутні перші сторінки. «Я знаю його (екземпляра – ред.) долю останні 50 років, де він перебував і у кого. На відміну від того, який пропав з бібліотеки Вернадського, тут немає перших сторінок, вони були загублені давно, деякі сторінки дописані рукою, перші 28. На жаль, немає титулу», – пояснив Гринів, резюмуючи, що не терпітиме того, що його називають крадієм.

Не менший резонанс викликав і задекларований іншим депутатом від БПП Анатолієм Матвієнком храм Успіння Пресвятої Богородиці.  Однак, згодом з’ясувалося, що церква перебуває у власності нардепа через непорозуміння між українським та московським патріархатом.

Жарти без відповідальності

Проте найбільш шокуючим документом виявилася декларація колишнього комбата батальйону «Айдар», а нині депутата від групи «Воля народу» Сергія Мельничука. Нардеп у графі грошові активи задекларував 1 трильйон гривень готівкиПізніше, виправдовуючись, Мельничук заявив, що пожартував і таким чином намагався привернути увагу до корупції в Україні. При цьому екс-заступник голови НБУ Владислав Рашкован стверджує, що трильйон гривень, зазначений Мельничуком, у два рази перевищує кількість надрукованих в Україні банкнот. «Весь запас гривневих коштів в Україні (обсяг грошової бази), що включає готівку + каси банків + гривневі коррахунки в НБУ, у вересні 2016 становив 355 млрд грн. Обсяг гривневої готівки (М0) поза банками становив близько 290 млрд грн. Немає ніякого трильйона гривень готівкою, ніколи не було (не надрукували ще й не надрукують), як, можливо, і багатьох інших готівкових тугриків, зазначених у деклараціях»,  – зазначає Рашкован.

Ще одним жартівником виявився знаний дебошир – депутат Володимир Парасюк. Згідно з декларацією, 19 грудня 2015 року Парасюк отримав у подарунок годинник Samsung Gear s2, вартість якого складала 7999 гривень. В графі «опис майна» Парасюк зазначив: «Годинник. Подарунок. P.s. Приніс Святий Миколай. Але точно сказати не можу, бо я спав».  Жарт дотепний, однак навряд чи доречний. Адже за неправдиву інформацію в електронній декларації може світить два роки ув’язнення. Однак, скоріше за все, подібні наслідки є виключно теоретичними.

Тема відповідальності – це головне питання, яке цікавить українців. В Національному агентстві з питань запобігання корупції стверджують, що за вказання недостовірних даних чи жартів в електронних деклараціях чиновники та депутати будуть притягуватися до адміністративної відповідальності. Штрафи за несвоєчасне подання декларації без поважних причин складатимуть від 850 до 1700 гривень, а за неповідомлення про відкриття валютних рахунків чи суттєву зміну майнового стану – 1700-3400 грн. Окрім того, якщо сума приховання статків становитиме до 345 тисяч гривень, штраф складатиме 17 000- 43 000 гривень, якщо більше – наступить кримінальна відповідальність у вигляді штрафу 43 000-51 000 гривень або тюремного ув’язнення на два роки.

Тобто, з вищенаведеного коментаря НАЗК можна зробити висновок, що 7 депутатів, які на сьогоднішній день не подали електронні декларації, заплатять всього лише 1700 грн. штрафу без жодної кримінальної відповідальності. А між тим, серед тих, хто не квапився з поданням звітності, є далеко не бідні особи. Як, наприклад, В’ячеслав Богуслаєв, екс-керівник одного з провідних у світі підприємств з розробки авіаційних двигунів «Мотор Січ». Або ж перший віце-президент Всеукраїнської асоціації автоперевізників, депутат від групи «Відродження» Ігор Шкіря. І це не говорячи про депутатів-втікачів Сергія Клюєва та Олександра Онищенка. Тобто виявляється, можна було і не квапитися до 31 жовтня заповнювати декларацію, яка багатьом не піддавалася з першого разу. Достатньо сплатити 1700 грн. штрафу і без поспіху заповнити всі 16 пунктів.

Для депутатів-жартівників законодавство передбачає 7 днів після завершення кампанії по декларуванню для того, аби внести правки у звітність. Ось і подивимося, скільки нулів зникне з декларації того ж Мельничука. Або чи видалить зі своєї декларації «тарабарщину» у вигляді авторського права той же голова МВС Арсен Аваков. Надаємо, Аваков так перейнявся корупційного оборудкою із закупівлею рюкзаків, в якій нібито замішаний його син, що приписав собі авторське право на «сценарій у вигляді РЮКЗАКІВ, з газетними вирізками: Печальна історія про депутата каплюнаізпартіїпростихблюдей, який разом бльовочкіним та столяровою, за російські гроші заробляв брехнею (вартість 1 млрд. рублів або 1 грн.)»  Якщо навіть міністр дозволяє собі подібні жарти в офіційних документах, то це може свідчити, що електронне декларування – це просто нічого не варті 16 пунктів анкети та акція підлабузництва до міжнародних організацій.

«Мы считали, мы считали, наши пальчики устали»

А тепер про найцікавіше. Після закінчення періоду декларування, для Національного агентства із запобігання корупції настає найбільш складний період – аналіз поданих документів. Коментуючи те, яким чином НАЗК буде перевіряти відповідність задекларованих готівкових коштів, заступник голови агентства Руслан Радецький заявив дещо не зовсім зрозуміле: «Законодавством передбачається можливість викликати даного суб’єкта (у якого виявлено кримінально-корупційне правопорушення при заповненні декларації – ред.), надати йому пояснення і отримати ці пояснення. Законодавство передбачає здійснити перевірку даного суб’єкта і по інших інформаційних і реєстраційних базах органів державної влади, співставити цю інформацію і після цього, якщо буде встановлено факт наявності кримінально-корупційного правопорушення, НАЗК складає приписи і направляє до правоохоронних органів», – сказав він. Тобто НАЗК проводить перевірку вибірково, а самі гроші якимось невідомим способом рахують правоохоронні органи. Уявляєте, скільки потрібно часу, щоб перерахувати 7,4 млрд. грн. готівки, яка є на руках у депутатів?

Більш доступною мовою, як буде відбуватися перевірка декларацій, пояснив народний депутат Віктор Чумак: «Національне агентство проводить перевірку декларації на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, із засобів масової інформації та інших джерел, про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей».

 

Тобто численні проекти журналістських розслідувань, які за останній час наплодилися в Україні, нарешті можуть отримати хоч якусь дієву реакцію на свою діяльність. Тепер їхня робота буде не просто констатацією наявності корупції в Україні, а й може призвести до притягнення до відповідальності того чи іншого чиновника.

Однак же теж чисто теоретично. На практиці, скоріше за все, буде так: правоохоронці отримують дані про те, що депутат Х не може підтвердити походження своїх 1,5 млн. доларів готівки. Стражі правопорядку отримують у судовому порядку дозвіл на обшук та витребування готівки для перерахунку. В той час, поки йде судова справа, депутат Х може піти двома шляхами: підкупити суд (з нашою кульгавою судовою системою – це на раз-два. Подивіться тільки на статки суддів – ред.), або ж сказати, що ці 1,5 млн. доларів він отримав у подарунок від Святого Миколая. І що далі? Правоохоронці, аби довести походження коштів, повинні шукати того Святого Миколая, який подарував значну суму депутату Х? Саме так і повинно бути. І на цьому все – вся відповідальність з цього моменту на Святому Миколаї, адже тепер вже йому потрібно доводити, звідки він взяв 1,5 млн. доларів.

Це звісно жарти, проте даний сценарій – цілком законний і реальний в сьогоднішній Україні.

Хочеться зазначити, що величезна кількість готівкових коштів депутатів та чиновників переважно у валюті означає те, що банківській системі України не довіряють навіть представники влади. А у стабільність гривні не вірить сама голова Нацбанку Валерія Гонтарева, адже на її рахунку у Державному Експортно Імпортному Банку України лежить 1,8 мільйонів в американській валюті.

Цікава також і тема податків: чи сплачені вони до державного бюджету України зі всіх задекларованих коштів? Напевне цим повинна займатися Державна фіскальна служба. Проте, коли у глави ДФС Романа Насірова 26 земельних ділянок, 5 квартир та 1,6 млн. доларів готівки, то навряд чи він буде зацікавлений у повноцінній перевірці «колег за нещастям».

Дуже багато питань без відповідей. Єдине, чого досягли найбільші пропагандисти електронного декларування, так це те, що народ ще більше став ненавидіти владу. Українці і раніше знали, що їх безжально обкрадають. Тепер же вони мають докази цього, однак їхнє життя від цього жодним чином не зміниться. Суспільну реакцію на декларації чиновників досить влучно описав екс-нардеп Володимир Полочанінов:

 

Чи призведе електронне декларування до якихось серйозних наслідків? Навряд. Хіба що до ще більш явної прірви між багатими та бідними. Адже вже зараз лунають думки про те, що електронні декларації у майбутньому повинні заповнювати всі українці. От тут вже цікаво, як пояснити зарубіжним донорам, що надають Україні фінансову допомогу, яким чином в нашій країні можуть жити поруч депутат з вилами, що має «котли» Ulysse Nardin та готівки на 800 тис. доларів і пенсіонер, що задекларував командирський годинник і річний дохід у 18 000 грн.

 

Анна Межова

Tags
загрузка...

Схожі статті

Close