ЕксклюзивнеУкраїна

«Основа» з пустими рахунками: ідейний натхненник Тарута збрехав про фінансування партії

З масовою розкруткою партії «Основа», обличчям якої виступає нардеп та мільярдер Сергій Тарута, все більше питань виникає щодо її фінансування та витрат. І інтерес до цієї теми підігріває сам екс-голова Донецької ОДА, який днями оконфузився на інтерв’ю для телеканалу «UA:Перший».

17 жовтня журналістка програми «Складна розмова» Інна Борзило розмістила на своїй сторінці у «Фейсбук» фрагмент інтерв’ю з Сергієм Тарутою, який не увійшов до ефіру. Ведуча саме запитувала гостя про партію «Основа», її членів та фінансування. Однак несподівано в інтерв’ю втрутилась прес-секретар Тарути Олена Морозова, яка повідомила, що ці питання не стосуються теми програми, тому задавати їх не потрібно. Ведуча щиро здивувалась і поведінці Морозової, і тому, як Тарута почав викручуватися у питаннях фінансування партії. Виявилось, що він не є членом «Основи», а виступає її «ідейним натхненником». Як це затверджено юридично – сказати важко.

Конфуз Сергія Тарути та його прес-секретаря починається на 5 хв. відео.

Під своїм відео Інна Борзило написала: «Чомусь серед піарників нардепів є думка, що існують «зручні» питання та «незручні». Правильна відповідь – публічний політик має бути готовим завжди відповідати за свої дії. Ось приклад того, що стається, якщо поставити ідейному натхненнику запитання про фінансування партії «Основа»». У відповідь на цей коментар героїня відео Олена Морозова почала виправдовуватись, що журналістка маніпулює, однак дописувачі відверто насміхались з того, як себе повів Сергій Тарута: «Треба НАЗК включити в звіти термін «натхненник», «Новий слоган партії… Основа, разом з ідейним натхненником», «Яке безглузде самогубство…».

В день, коли інтерв’ю записувалося, Сергій Тарута вочевидь зрозумів, що потрапив у скрутну ситуацію, тому оприлюднив на своїй сторінці у «Фейсбук» суму, яку він, як фізична особа перевів на рахунки партії «Основа». «Сегодня в интервью телеканалу «Перший Нацiональний» меня спросили, сколько средств я пожертвовал партии «Основа». По памяти ТОЧНУЮ цифру не помнил, но у меня нет секретов в этом вопросе. Проверил – я как физическое лицо перевел на счет партии «Основа» 1 миллион 280 тысяч гривен из собственных средств», – написав Тарута.

Журналісти 1News вирішили перевірити, чи фігурує внесок Тарути в офіційному звіті партії «Основа», який розміщено на сторінці Національного агентства із запобігання корупції. Оскільки партія створена недавно, на сайті НАЗК є всього два звіти – за I та II квартали 2017 року. Проте в жодному з них не тільки немає сум, про які написав «ідейний натхненник», але й взагалі прізвища Тарута. Згідно з документами, які були подані в агентство, ані Сергія Тарута, як фізична особа, ані компанії, якими він керує, ніколи не вносили коштів на рахунки партії «Основа».

Більше того, виходячи з документів, станом на кінець II кварталу 2017 року на рахунках партії «Основа» було аж 714 гривень. На кінець I кварталу, до речі, рахунок партії був взагалі порожнім. І це при тому, що від кількості реклами політичної сили Тарути на вулицях аж в очах мерехтить.

За даними журналіста Володимира Горковенка, витрати Тарути на зовнішню рекламу можуть складати близько 50 000 доларів. Однак всі ці кошти, як і «пожертви» Сергія Тарути жодним чином не відображені у звіті партії «Основа». Напрошується висновок, що вся реклама може оплачуватися готівкою, і не обов’язково з кишені екс-голови Донецької ОДА.

Цікаво, що у звіті «Основи» фігурує такий собі Мартинюк Ігор Андрійович, який є лідером партії «Громадянин». Зазначена і сама партія, що була створена 13 років тому – у 2004 році.

Аналізуючи дані бізнес-пошукової системи «YouControl», журналісти дізнались, що Київська міська організація партії «Основа» рік тому називалась «Громадянин». Її керівником у 2010 році був Плакида Андрій Олексійович, який з початку 2017 року щомісяця робить грошові внески на рахунки партії «Основа».

Судячи з усього, Сергій Тарута будує свою політсилу на основі раніше зареєстрованої. Мета такого вчинку – зрозуміла. Згідно виборчого законодавства брати участь у виборах може тільки партія, яка була створена не менше, ніж за рік до волевиявлення. Тарута та його однодумці, вочевидь, дуже розраховують на те, що позачергові вибори відбудуться «от-от», саме тому підстрахувалися і просто перейменували політичну силу, яка була створена задовго до передвиборчої кампанії.

Аби купити створену давно партію, доведеться викласти від 25 до 100 тис. доларів. При чому у Мережі є велика кількість оголошень про товар такого роду.

«Зараз ціни починаються з $40 тис. за сиру, диванну партію, і це не рахуючи реєстраційних витрат на юристів (орієнтовно ще плюс $ 5 тис.). А за $100 тис. йдуть партії з історією, яким понад п’ять років і за якою не тягнеться шлейф конфліктів, – пояснював політтехнолог Андрій Золотарьов у лютому 2017 року в коментарі виданню «Вести». – Також багато що залежить від того, чи є у політсили регіональна структура, «живий» сайт, власні друковані ЗМІ – за кожен з цих пунктів можна додавати по 10% від суми».

Журналіст Володимир Горковенко, аналізуючи витрати партії «Основа», звертає увагу на величезну кількість телеефірів, інтерв’ю та повідомлень у новинах. За таку медіа-активність зазвичай потрібно платити. І доказ того, що Сергій Тарута платить, журналісти 1News знайшли завдяки кумедному збігу обставин.

В матеріалі «Гнила «Основа»: з ким Тарута намагається створити партію» ми писали про основних спікерів політичної сили. Одним з обличь партії є Катерина Вайдич – екс-лідер партії «Народна сила». Саме її на початку жовтня журналісти зустріли біля офісу Сергія Тарути. Після відвідування будівлі на Ярославовому Валу, Вайдич зайшла до магазину косметики.

Жінка настільки поспішала, що загубила дуже цікавий листок. На ньому від руки написані розцінки на розміщення сюжетів та новин на одному з інформаційних ресурсів. «Сюжет в новостях – 14 000, новости на сайтах – 3200», – зазначається на загубленому Вайдич листку паперу.

Ця знахідка доводить, що Сергій Тарута, з чийого офісу виходила Катерина Вайдич, цікавиться розцінками на медіа-ринку. А отже весь той масив новин, повідомлень та інтерв’ю, який можна спостерігати останні декілька місяців, дуже добре оплачується. Причому ці витрати не відображені у фінансовому звіті партії, поданому до НАЗК.

Сергій Тарута не розраховував, що непроплачені ефіри можуть стати надбанням громадськості. Журналістка «UA:Перший» спустила його на землю і зробила посміховиськом на всю країну. А завдяки власній брехні та пустим звітам про роботу партії, в який офіційно працює 2 людини, Тарута може перестати мріяти про якесь політичне майбутнє. Своєю активністю він скоріше викличе цікавість у НАЗК, яке може серйозно оштрафувати партію «Основа» за порушення антикорупційного законодавства.

Анна Межова

Tags
загрузка...

Схожі статті

2 Comments

  1. Дівоче прізвище Катерини Вайдіч- Катерина Харіна, вона є донькою одіозної персони часів Януковича – Ірини Харіної, яка займала посаду начальника київського вокзалу и в результаті була осуджена за неодноразові хабарі. Не думаю, що донька такої людини, надійний фундамент для нової України .. взагалі не зрозуміло навіщо створювати партію на основі таких людей, сором, нові молоді грабіжники на чолі із старим грабіжником.

Close