Ексклюзивне

Незаконні польоти: Наливайченко міг сприяти візитам Медведчука до Росії з початку війни

Служба безпеки України підозрює Валентина Наливайченка у сприянні незаконному переправленню через державний кордон України Віктора Медведчука у 2014-2015 роках. Причому за даними СБУ Наливайченко особисто з лідером ГО «Український вибір» літав до Російської Федерації в період очільництва ним спецслужби. Державну зраду Наливайченку, як колишньому главі СБУ, поки що не інкримінують, проте якщо виявлений слідством факт спільних польотів підтвердиться, то принаймні у суспільства такі підозри виникнути можуть.

Отже, у кримінальному провадженні вказується, що у 2014-2015 роках співробітники СБ України організували Віктору Медведчуку незаконний перетин державного кордону України. Зазначається, що тодішній голова СБУ Валентин Наливайченко разом з лідером «Українського вибору» здійснив декілька вильотів до Росії без проходження прикордонного та митного контролю.

«За цим фактом одному із співробітників СБ України вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України. Наливайченко у справі проходить в якості свідка», – говорять в СБУ.

Стаття 332 Кримінального кодексу України стосується відповідальності за незаконне переправлення осіб через державний кордон України. «Незаконне переправлення осіб через державний кордон України, організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями або сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод – караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років», – наголошується у частині 1 відповідної статті.

У справі, в якій фігурує Наливайченко, згадується частина 2 ст. 332, яка передбачає «позбавлення волі на строк від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років за дії, вчинені службовою особою з використанням службового становища».

По цій справі Валентин Наливайченко був допитаний 21 вересня. Проте, як повідомив журналістам начальник Головного слідчого Управління СБУ Григорій Остафійчук, він відмовився від дачі свідчень під поліграфом. «Валентин Олександрович, будучи довгий час керівником Служби безпеки, розуміє, що показання свідка є значущими у будь-якому кримінальному провадженні. Але якщо вони ще підкріплені судово-психологічною експертизою, яка проводиться із застосуванням поліграфа, то це підсилює ці показання. Тому ми запропонували Валентину Олександровичу бути допитаним з поліграфом, на що він поки відмовився, але маємо надію, що він дослухається до нас і допоможе встановити істину», – заявив Остафійчук.

Очікувано, що сам Наливайченко відхрещується від звинувачень та заявляє, що ніколи не літав з Медведчуком, тим паче до Росії. Також він стверджує, що частина його показань, які він надав 21 вересня, стосувалася подій 20-22 лютого 2014 року, коли з України в Москву, Білгород та Сочі «вивозили приватними літаками президента Януковича і його оточення».

В СБУ, в свою чергу, зазначають, що викликали на допит по цій же справі Віктора Медведчука. Проте сам екс-глава Адміністрації Президента та представник України у контактній групі на Мінських перемовинах поки що не прокоментував дану інформацію.

Минулого року Державна авіаційна служба України у відповідь на інформаційний запит «112 каналу» повідомляла, що за період з жовтня 2015 року по листопад 2016 року літак Віктора Медведчука отримав 21 дозвіл на виконання польотів з України в Росію. Причому з 2015 року діє заборона на авіасполучення між країнами. Однак літак Медведчука має нідерландську «прописку», тому заборона на польоти на нього не розповсюджуються.

Журналісти програми «Схеми» у 2016 році також повідомляли про те, що літак Віктора Медведчука регулярно напряму літає з Києва до Москви та назад. Один з таких візитів вони навіть зафіксували на камеру.

Період очільництва СБУ Валентином Наливайченком припадає на час, коли заборони на польоти між Україною та Росією ще не було. Однак, як видно з підозри, Наливайченко та Медведчук відвідували Росію без проходження митного та прикордонному контролю. Про те, навіщо це було зроблено, тим паче у період загострення російсько-українського протистояння – можна тільки здогадуватись.

Валентин Наливайченко, як екс-глава СБУ, повинен розуміти, що сприяння незаконному перетину кордону з країною-агресором в період фактичної війни – це зрада державним інтересам. Хоча йому це добре відомо, адже у зраді державі його вже звинувачували. На початку вересня 2013 року ГПУ проти Наливайченка порушила кримінальне провадження за заявою народних депутатів про розголошення ним державної таємниці під час перебування на посаді Голови Служби безпеки України, зокрема надання для ознайомлення документів в обхід процедури співробітникам ЦРУ США. Тоді Наливайченко нібито діяв в інтересах США. Тепер же, судячи з нової кримінальної справи, він міг сприяти Росії.

Нагадаємо, датою початку війни Росії проти України вважають 20 лютого 2014 року. Порівнюючи її з тим періодом, коли Наливайченко нібито сприяв польотам Медведчука до Росії, стає зрозуміло, що вони відбувалися вже під час збройної агресії Кремля.

В цьому контексті цікаво, що активісти-антикорупціонери, в числі яких є і Наливайченко, з початку цього року почали активно звинувачувати СБУ у нібито сприянні бізнес-інтересам Віктора Медведчука. В той же час, згадувана кримінальна справа, у який проходить екс-глава СБУ, стосується саме Медведчука і слідство розслідує факти, які стосуються його незаконного перетину кордону з Росією. Напрошується висновок, що інформаційна кампанія з дискредитації СБУ активістами є замовною. Адже якби СБ України діяла в інтересах Медведчука зараз, то навряд чи вона б розслідувала справу, в якій він проходить. І навпаки, якщо факти незаконних польотів до Росії, що розслідуються спецслужбою, будуть підтверджені, то вийде так, що якраз Наливайченко допомагав Медведчуку. І це було аж ніяк не на користь інтересам України.

Анна Межова

Новини за змістом

Загрузка...
Загрузка...
Close