ЕксклюзивнеУкраїнаЦікаве

Недоторканий Житомирський губернатор: безкарна корупція у дії

Слово «реформа» може без сумніву претендувати на найбільш уживане серед тих, які виголошують представники української влади. Не дивлячись на оскомину, яку вислів встиг набити, деякі реформи справді відбуваються, хоча б на папері. Як от наприклад у боротьбі з корупцією. Зокрема були створені Національне антикорупційне бюро та Національне агентство із запобігання корупції.

Сам факт створення таких органів можна вітати. А от їхню реальну діяльність результативною поки що назвати важко. Наведемо конкретний приклад.

Дружина губернатора – переможець фіктивного конкурсу

Журналістами інформаційного агентства «1News» було проведено розслідування щодо діяльності голови Житомирської обласної державної адміністрації Сергія Машковського. Деякі виявлені факти свідчать про беззаперечну корупційну складову. Відповідно, журналісти направили у НАБУ листа, в якому були детально викладені результати розслідування.

21 серпня 2015 року на конкурсі по вибору компанії, яка буде обслуговувати та ремонтувати автомобілі Служби автомобільних доріг у Житомирській області Державного агентства автомобільних доріг України протягом 2015-2017 рр. перемогла компанія ТОВ «Полісся моторс груп». Цю компанію у 2013 році очолював нинішній голова Житомирської ОДА Сергій Машковський. Проте, як показало журналістське розслідування, він і зараз має відношення до неї, що є грубим порушенням антикорупційного законодавства.

Нагадаємо, стаття 22 Закону України «Про запобігання корупції» стверджує: «Особам, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (серед них є і держслужбовці місцевого самоврядування – ред.), забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах».

Згідно з даними Реєстру фізичних осіб-підприємців, виконуючим обов’язки керівника ТОВ «Полісся моторс груп», що виграло зазначений вище конкурс, з  17.11.2015 р. є Степуренко Тетяна Василівна. Засновниками товариства є «Компанія з управління активами «СОЛЬДІС» та Корженко Ростислав Валерійович, а власником істотної частки – Емілі Арістіду (Республіка Кіпр). Степуренко Тетяна Василівна з 08.06.2015 р. також є керівником компанії ТОВ «ТехносервісОрексім», співзасновниками якої виступає той самий Корженко Ростислав Валерійович та УВАГА!!! дружина голови Житомирської ОДА Машковська Катерина Валеріїна. Тобто дружина Житомирського губернатора має бізнес-зв’язки з керівником компанії, яка виграла конкурс на обслуговування автомобілів обласного автодору. І це перша корупційна складова. Але далі – більше.

Єдиним конкурентом компанії ТОВ «Полісся моторс груп» у конкурсі був такий собі ФОП Яворський В.В. Володимир Яворський зараз працює в компанії, що є офіційним дилером автомобілів Honda у Житомирі, проте раніше він також трудився у компанії «Полісся моторс груп». Окрім того, на сторінках у соціальних мережах можна побачити, що Володимир Яворський є другом і голови Житомирської ОДА Сергія Машковського, і його дружини Катерини Машковської, і Тетяни Степуренко. Фактично виходить так, що у зазначеному конкурсі перемогла компанія, яка є близькою до Сергія Машковського. Більше того, керівництво компанії-переможця має бізнес-зв’язки з його дружиною, що наштовхує на думку про те, що конкурс фактично виграла родина голови Житомирської ОДА.

МАФовий король – порушник закону

Проте вищеописана ситуація не єдина, в якій Сергій Машковський порушив антикорупційне законодавство. Зокрема, в 2010 році Житомирська міська рада видала ФОП Машковський Сергій Олександрович (компанія нинішнього голови Житомирської ОДА – ред.) дозвіл на п’ять років на розміщення семи МАФів для роздрібної торгівлі у місті Житомир. Результати журналістського розслідування довели, що Сергій Машковський має і по сьогоднішній день відношення до цих та інших МАФів. Торгівлю у кіосках за адресами м. Житомир, вул. Перемоги,68/1, вул. Щорса, 3, 96, 151, (нині Покровська), майдан Згоди, 6, вул. Київська,102 та вул. Черняховського, 96 веде ТОВ «ТД Смачний світ». Засновниками даної компанії є Джигирей Юлія Олегівна та Чепорнюк Олег Олександрович. Ці ж особи є співзасновниками ТОВ «Мега моторс груп», який очолював Сергія Машковський з 2006 по 2013 роки.

Висновок напрошується сам собою – торгівля у назначених кіосках ведеться в інтересах голови Житомирської ОДА. Тобто через підставних осіб Житомирський губернатор фактично продовжує контролювати зазначені МАФи і, скоріше за все, отримувати кошти від торгівлі в них.

Нагадаємо, стаття 25 Закону України «Про запобігання корупції» забороняє особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону «займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю».

Здавалося б, журналісти надали НАБУ факти, що явно свідчать про корупцію з боку голови Житомирської ОДА, однак в антикорупційному бюро чомусь цього не побачили. У відповіді, яка надійшла у редакцію, зазначається, що у зверненні «1News» нібито «не викладені обставини, які можуть свідчити про вчинення головою Житомирської обласної адміністрації Машковським С.О. кримінальних корупційних правопорушень, підслідних детективами НАБУ».

 

Заходимо на сайт НАБУ і дивимось, а що ж тоді підслідне детективами антикорупційного бюро. Щонайменше три статті Кримінального кодексу України підходять під такі, які СергійМашковський міг порушити.

 

 

 

Зокрема, стаття 364: «Зловживання владою або службовим становищем», стаття 368: «Незаконне збагачення» та стаття 369: «Зловживання впливом». По-перше, компанія, близька до дружини губернатора, виграла конкурс на обслуговування автомобілів з підставним конкурентом – що можна трактувати як «зловживання службовим становищем» або «зловживання впливом». По-друге, неформальний контроль торгівлі у МАФах через підставних осіб, які раніше працювали разом з Машковським, можна трактувати як «незаконне збагачення».

Корупційні факти – на поверхні, просто їх потрібно розслідувати. Але НАБУ у цьому питанні вирішило перевести стрілки. Як вказується у листі-відповіді на журналістське звернення, воно було «направлене для розгляду у межах компетенції» до Житомирської прокуратури.

Звідти ми отримали відповідь, що «органи прокуратури позбавлені повноважень щодо перевірки питань, зазначених у зверненні».

Ось у такий футбол воліють грати наші «реформовані» правоохоронні органи. При чому про всяк випадок Житомирська прокуратура не забула вказати, що вона «не вбачає у викладених журналістами доводах щодо корупції збоку Житомирського губернатора ознак кримінального правопорушення».

Цікаво виходить – обидва органи, які повинні стояти на сторожі антикорупційного порядку, воліють закривати очі на відверті прояви незаконної діяльності голови Житомирської ОДА. Як відомо, згідно статті 8 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», «голови  місцевих  державних адміністрацій призначаються на
посаду  Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України
на строк повноважень Президента України»
. Отже, аби привернути увагу до невідповідності Сергія Машковського посаді очільника Житомирської області, журналістам нічого не залишалося, як направити листа на ім’я Президента України. Можливо, він більш «зрячий» та нарешті побачить факти відвертої корупції у діях Машковського.

На сам кінець зазначимо, що однією з умов припинення повноважень голови місцевої державної адміністрації є «висловлення недовіри двома третинами від складу відповідної ради». Тобто у Житомирської облради є карт бланш у вирішенні питання щодо відсторонення губернатора-корупціонера. До такого повороту подій обласні депутати можуть вдатися у випадку, якщо Президент так само, як і НАБУ та Житомирська прокуратура, не побачить у діях Сергія Машковського порушення законів України.

 Анна Межова

Tags

Останні новини

Back to top button
Close