ЕксклюзивнеУкраїна

КУЛАКАМИ ПРАВДУ НЕ СПИНИТИ: ЯК ДЕПУТАТ ВІД «САМОПОМОЧІ» ПЕРЕШКОДЖАВ ЖУРНАЛІСТСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

 

 

За перше півріччя 2016 року Генеральна прокуратура зареєструвала 113 кримінальних правопорушень, вчинених стосовно журналістів. Про це на початку липня повідомили експерти Інституту масової інформації (ІМІ). Найпоширенішою статтею Кримінального кодексу України, яку порушують «вороги преси», є ст. 171: «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів». Її порушення карається штрафом, арештом або навіть позбавленням волі на строк до трьох років. Однак, частіше розпускання рук, відбір камери чи телефону або ж штовханина по відношенню до журналіста завершується для порушника виключно штрафом.

Буквально за день до оприлюднення даних ІМІ, у кулуарах Київської міської ради можна було спостерігати чергове перешкоджання журналістській діяльності. При намаганні взяти коментар у депутата Київради від фракції «Самопоміч» Романа Марченка, постраждав громадський активіст та журналіст Володимир Тищенко. Тільки гарна реакція Володимира дала змогу не втратити власний мобільний телефон, на якому зберіглося відео, де депутат Марченко намагається забрати гаджет журналіста.

 

 

Відео дивіться тут:

https://www.facebook.com/olexandr.aronets/videos/1147132015331333/

 

«Я до нього (Марченка – ред.) підходжу, хотів у нормальній формі поспілкуватися, не більше 5-10 хвилин, кажу: «Пане Марченко, дозвольте взяти у вас інтерв’ю?». Він сказав: «Ні, ні». Тоді я бачу, що він давати мені коментарі не збирається, я включив камеру на телефоні і сів разом з ним у ліфт…. Я не знаю, чи то був його охоронець, але ця людина мене штовхала. Я не можу задати питання через те, що він (людина поруч із Марченком – ред.) йде ззаду і просто штовхає у спину. Марченко мені навмисно наступив на ногу, сподіваючись, що я впаду», – розповідає потерпілий Володимир Тищенко.

Причиною неврівноваженості Романа Марченка були питання, які журналіст хотів поставити йому. Зокрема, Володимира Тищенка цікавило, чи не вважає фаховий юрист Марченко конфліктом інтересів те, що він реєструє проект рішення, яке відстоює права релігійної організації на оренду майже гектара землі на перетині вулиці Глибочицька та Татарська. Адже саме юридична компанія «Ілляшев та партнери», в якій Марченко значиться старшим партнером, представляє інтереси цієї організації у суді. У цій ситуації дивним видається також і те, що зазначений проект рішення Марченка є єдиним, який він зареєстрував протягом обіймання посади депутата Київради. При цьому воно стосується мікрорайону «Татарка», який розташований у Шевченківському районі. Сам же Марченко обирався в окрузі Дарницького району. Аргументувати свою позицію щодо цього питання Марченко досі так і не зміг: тобто причина того, чому він перейнявся земельним питанням у центрі міста, а не у власному районі, залишається незрозумілою.

Зате його ініціатива чітко підпадає під порушення статті 28 Закону України «Про запобігання корупції»: «Особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів».

12 липня на сесії Київради, де розглядався проект рішення Романа Марченка щодо повернення оренди зазначеної земельної ділянки на «Татарці» релігійній громаді, між депутатами сталася бійка. При чому фракція «Самопоміч» та власне депутат Марченко, який теж був присутній на сесії, зайняли дивну «позицію страуса». Депутат від фракції «Свобода» Ігор Мірошниченко дивується такій позиції: «Марченко був (на сесії – ред.). Дивним чином фракція «Самопоміч», яку представляє Марченко, вона сиділа осторонь, хоча була готова ухвалити рішення, підтримавши проект рішення Марченка. А більш активно газувала «Солідарність». Я навіть не знаю, чому».

Трохи згодом стало відомо, чому «Самопоміч» мовчала, адже виявляється фракція повністю підтримує дії свого депутата щодо згаданого проекту рішення. 13 липня на офіційному сайті київської «Самопомочі» з’явилося таке повідомлення: «За піврічний період діяльності в Київраді Р. Марченко виконує покладені на нього громадські обов’язки, розбираючи і вирішуючи проблеми громади… Об’єднання «Самопоміч» стурбоване наростаючим тиском на адвокатську спільноту в нашій країні, некоректній поведінці колег і безвідповідальним втручанням в роботу Київради і буде всіляко публічно протистояти цьому в законний спосіб!»

Позиція «Самопомочі» дивує, адже вона не тільки не відреагували на «розпускання рук» свого депутат по відношенню до журналіста, але й фактично підтвердила, що вважає дії Марченка, який за 9 місяців спромігся зареєструвати лише один проект рішення, «виконанням покладених на нього громадських обов’язків».

Зазначимо, що Роман Марченко після оприлюднення відео на сторінці Володимира Тищенка, де чітко видно, як депутат намагається схопити телефон журналіста, таки прокоментував цей інцидент: «….за браком часу в мене, інтерв’ю журналіст не отримав, а намагання не дати мені зачинити дверцята та поїхати призвело до неприємної штовханини, про я, вочевидь, жалкую». Тобто Роман Марченко сам же підтвердив, що «штовханина» була, однак перед журналістом він так і не вибачився.

«Я переконаний, що якби я не підняв цей скандал, що дійсно багато ЗМІ передрукували, він ніякої відповіді з цього приводу не дав. А так, він у своєму «Фейсбук» написав, що «видите ли, он жалеет», що відбулася така штовханина. Я потім підійшов до нього вдруге і питаю: «Пане Марченко, якщо ви написали, що ви шкодуєте, що відбулася така штовханина, чого ж ви мовчите про те, що хотіли забрати у мене камеру?» Він каже: «Я в тебе камеру не забирав, я таким чином намагався сісти у машину». Але ж там чітко видно, що він схопив телефон і намагається вирвати», – розповідає Володимир Тищенко.

В Інституті масової інформації, яка відстоює права журналістів, нам підтвердили, що дії Марченка по відношенню до журналіста Володимира Тищенка є однозначним перешкоджанням журналістській діяльності: «Якщо діяльність журналіста законна, то такі дії можна вважати перешкоджанням журналістській діяльності. Такі дії підпадають під 171 статтю Кримінального кодексу України. Відповідно звертатися необхідно до поліції. Поліція розслідує і після того вона подає до суду і відповідно держава в суді виступає проти цього підозрюваного».

Володимир Тищенко повідомив, що до поліції звертатися не буде, однак обов’язково подать документи, що доводять порушення закону депутатом Романом Марченком, до прокуратури: «Я точно буду звертатися у правоохоронні органи, у прокуратуру, щоб вони перевірили очевидні конфлікти інтересів, що не бачать у «Самопомочі» і той самий Гусовський (Сергій Гусовський – голова фракції «Самопоміч» у Київраді – ред.)… Якщо він (Марченко – ред.) казав, що він позбувся своєї фірми, ну вибачте, ви подивіться моє відео, де він чітко каже, що він продав якійсь Макодзебі (Макодзеба Марія Олександрівна, згідно з Реєстром фізичних осіб, є однією із засновниць ТОВ «Юридична компанія «Ілляшев та партнери», де старшим партнером значиться Роман Марченко – ред.) за 400 тисяч гривень 50 % своєї фірми, яка в рік приносить 60 млн. Я не знаю, кого насправді Марченко хоче пошити у дурні, але мені здається, що вже всі зрозуміли, що він просто якийсь шахрай».

Про порушення закону з боку Романа Марченка говорить і депутат Київради від фракції «Свобода» Ігор Мірошниченко: «Депутат Марченко є юристом, який обслуговує цю релігійну громаду. І відстоює її інтереси в судах. Тому депутат Марченко тут має абсолютно яскраво виражений конфлікт інтересів. З одного боку релігійна організація є його клієнтом, з іншого боку він, як депутат Київради, подає проект рішень, який відстоює їхні інтереси….Під прикриттям того, що вони (релігійна організація – ред.) мають право власності на дріжджовий завод, який не існує і там є суцільні руїни, площа забудови лише 20%, – вони хочуть отримати в оренду гектар землі і побудувати там свою церкву, знищивши таким чином той сквер, який там існує».

Цікавий нюанс: на відео, де Роман Марченко намагається забрати телефон у журналіста, видно, як депутат сідає в автомобіль «Range Rover». Перевірка номерних знаків показала, що зареєстрований він на страшу дочку Марченка – Олександру Романівну. Серед родичів, що вказані у декларації депутата за 2015 рік, зазначені тільки дружина та молодша дочка Даша. Старшу дочку Роман Марченко чомусь не згадує, як і майно, яке на неї записано – а це земельна ділянка у 4,3 гектари та частка у київській квартирі. Чи насправді дочка Марченка, яку він не вказує у декларації, возить депутата на роботу, наразі не відомо. Однак судячи з її сторінки у «Інстаграм», Олександра Марченко ще у грудні минулого року пересувалася на автомобілі марки «BMW», а у травні цього року взагалі перебувала у Нью-Йорку.

 

 

 

З цієї ситуації видно одне – і депутат Роман Марченко, і фракція «Самопоміч» насправді відверто маніпулюють довірою громадян, які за них голосували. Спитайте у 17,1% виборців округу №19, які віддали свої голоси на користь Марченка, чи допоміг він їм у вирішенні їхніх питань? І чи задоволені вони своїм депутатом, який «штовхається» з журналістами та відстоює права релігійної громади нетрадиційної течії, порушуючи закон?

 

Анна Межова

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close