ЕксклюзивнеУкраїнаЦікаве

Грудьми за Авакова: Анастасію Дєєву призначили з порушенням процедури?

 

Фото оголеної заступниці Міністра внутрішніх справ Анастасії Дєєвої за останні тижні встигло прикрасити сторінки як української, так і європейської преси. Зокрема, британське видання Dailymail, коментуючи фото Дєєвої, написало: «Заявка України на вступ до ЄС постала в новому світлі, коли знайшлися напівоголені фото заступника міністра внутрішніх справ з питань європейської інтеграції».

Користувачі «Фейсбук» також не стримували емоцій з приводу такого призначення Арсена Авакова. Однак, обговорення 24-ої Дєєвої у більшості зводиться лише до моралізаторства. При цьому на другий план відійшло найголовніше – а чи законне дане призначення? Спробуємо розібратися.

 

Посада заступника міністра в Україні вважається політичною. Тобто на неї не розповсюджується Закон «Про державну службу». Фактично це означає, що особливих вимог до кандидатів немає і заступником очільника міністерства може стати будь-яка людина з вищою освітою, навіть не маючи відповідного досвіду роботи. До призначення Дєєвої чомусь про це говорили мало, хоча по суті це нонсенс. Важко уявити, щоб у Кабмін була призначена, наприклад, колишня танцівниця з чоловічого клубу, або приватна масажистка. Проте, згідно з українським законодавством – це було б цілком законно попри аморальність.

13 листопада народний депутат Ольга Червакова на своїй сторінці у «Фейсбук» розмістила пост з емоційними вигуками: «Что общего между сиськами и евроинтеграцией?», «Идем в Европу – порно и задорно! Задрав штаны, надев трусы и даже очки и белые воротнички, приписав себе в анкете 7 лет трудового стажа, чем нарвавшись еще на 3 года уголовной ответственности за служебный подлог – прекрасный старт!» Під цим дописом розвернулася справжня баталія, в якій взяли участь і віце-прем’єр-міністр Павло Розенко, і прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган, і багато інших впливових особистостей. Ясність вніс саме Павло Розенко. Він доніс до коментаторів-моралізаторів, що виявляється заступник міністра – не держслужбовець, тобто не повинен мати не відповідного стажу роботи, ні тим паче призначатися за конкурсом. Пропонуємо ознайомитися з найбільш цікавими коментарями.

 

Однак, аналізуючи законодавство, журналісти «1News» прийшли до висновку, що віце-прем’єр в дечому все-таки не правий. Посада заступника міністра з питань європейської інтеграції, на яку нещодавно була призначена Анастасія Дєєва, впроваджена 21 травня 2014 року. Про це йдеться у розпорядженні № 501-р, підписаному Арсенієм Яценюком. Щоправда, в ньому не говориться про якісь особливі умови для кандидатів у заступники міністра.

 

Роз’яснення про те, хто ж може претендувати на посаду заступника міністра з питань європейської інтеграції, були надані на засіданні уряду 11 червня 2014 року, на якому Кабмін прийняв рішення щодо проведення відкритого відбору кандидатів. І от тут починається найцікавіше. Виявляється, відбір на посаду повинен бути не тільки відкритим, а й має відповідні кваліфікаційні рекомендації. Зокрема, кандидати повинні мати:

∙ вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра або спеціаліста, бажаним є навчання за кордоном у рамках європейських студій;

∙ досвід проектної роботи та, бажано, досвід ведення переговорів із європейськими країнами та інституціями ЄС, зокрема у складі делегацій України;

розуміння механізмів функціонування інституцій Європейського Союзу, компетенції його основних органів, а також процесів ухвалення рішень у рамках ЄС;

обізнаність із основами європейського права (acquiscommunautaire), зокрема положеннями нормативних актів Європейського Союзу (директивами, регламентами, рішеннями) з урахуванням компетенції відповідного міністерства;

∙ знання положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС;

розуміння практичних методів адаптації українського законодавства до положень європейського права та гармонізації його положень з стандартами ЄС;

∙ знання англійської та, бажано, інших іноземних мов на рівні, який дає змогу вести фаховий діалог з зарубіжними партнерами.

 

Відкритий відбір має проходити у декілька етапів. Протягом двох тижнів з дня оголошення конкурсу кандидати, які бажають зайняти посаду заступника міністра з питань європейської інтеграції, надсилають свої документи до Секретаріату Кабміну. Далі процитуємо роз’яснення тодішнього Міністра Кабінету міністрів Остапа Семерака: «У тижневий термін Секретаріат КМУ надсилає отримані документи до відповідних міністерств для їх подальшого розгляду комісією із відбору, зокрема визначення відповідності професійної компетентності кандидата посаді заступника міністра з питань європейської інтеграції».

Тобто виявляється, у Анастасії Дєєвої повинні були бути конкуренти на посаду і головне, що її кандидатуру повинна була погодити комісія із відбору. Виникають риторичні питання: хтось взагалі чув про інших кандидатів на посаду заступника міністра внутрішніх справ? І чи хтось бачив оголошення про початок відкритого відбору на цю посаду?

А між тим той же Семерак у 2014 році ось такими словами резюмував запровадження новацій у призначенні заступників міністрів: «Пропонована процедура відкритого відбору має стати прогресивною новелою у вітчизняній практиці та дозволить забезпечити призначення на цю важливу посаду справді найбільш професійно підготовлених кандидатів». Можливо Дєєва, не зважаючи на наявність еротичних фотографій, дійсно справжній професіонал та знавець європейського права, однак довести це вже неможливо, адже насправді ніякого відкритого відбору у її випадку не було.

У коментарі до посту Ольги Червакової журналіст Ольга Кошеленко зазначає, що на засіданні уряду в день призначення Дєєвої ніякого обговорення не було взагалі, голосували кадрові призначення «автоматом». А між тим, згідно зі статтею 21, частиною 7 Закону України «Про Кабінет міністрів», уряд призначає перших заступників і заступників міністрів за поданням прем’єр-міністра України. Тобто подання на Анастасію Дєєву повинен був вносити Володимир Гройсман. Чи знав він, що дана особа не пройшла відкритий відбір, а просто була запропонована Арсеном Аваковим – залишається незрозумілим. Однак, виходить так, що відповідальність за це призначення несе в тому числі і прем’єр.

Журналісти проаналізували біографії заступників з питань європейської інтеграції в усіх міністерствах і дійшли висновку, що конфуз з Анастасією Дєєвою скоріше виключення, аніж розповсюджена тенденція. Серед 12 відповідних заступників 10 – повністю відповідають рекомендаційним вимогах, вказаним вище.

Найбільш вражаючий трудовий стаж у заступників голів міністерства оборони та соціальної політики Долгова Ігоря Олексійовича (1975 р.н.) та Устименка Сергія Олександровича (1972 р.н.). Перший довгий час працював у МЗС, був послом у Фінляндії, Туреччині та Бельгії. Другий – був першим секретарем відділу ОБСЄ та Ради Європи Управління Євроатлантичної інтеграції МЗС України і радником Постійного представництва України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві. І що найголовніше – Сергій Устименко призначений заступником Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції за результатами відкритого відбору кандидатів, про що зазначено на сайті міністерства.

 

Біографія Анастасії Дєєвої також блякне у порівнянні з досвідом, наприклад, заступника голови Мінмолодьспорту Миколи Мовчана. Він володіє 10-ма мовами, працював у структурах МЗС, стажувався у німецькій газеті «Frankfurter Allgemeine Zeitung» та французьких газетах «Le Monde» та «Le Monde diplomatique». Студентам Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка він також відомий своїми лекціями, які сповнені глибокого знання європейського законодавства.

 

Лише двоє заступників міністрів з огляду на їхній трудовий стаж, частково не відповідають вимогам – це Ігор Діденко (заступник міністра енергетики) та Сергій Петухов (заступник міністра юстиції). Перший добре відомий тим, що був заступником голови правління «Нафтогазу». Другий – працював у компанії олігарха Дмитра Фірташа «ОСТХЕМ Україна». Чому саме вони зараз відповідають за питання європейської інтеграції у зазначених міністерства, та чи пройшли вони відкритий відбір – невідомо.

Всього в уряді, окрім Анастасії Дєєвої, на посадах заступників з питань європейської інтеграції працює три жінки – в МЗС, Мінкульті та МінАПК. Всі вони мають великий досвід роботи у європейських проектах та, відповідно до біографії. добре знаються на законодавстві ЄС.

Заступниця міністра внутрішніх справ Анастасія Дєєва 15 листопада дала розгорнуте інтерв’ю виданню «Українська правда». У ньому «прекрасно» (у лапках) все, починаючи від того, що, виявляється, вона була помічником депутата-«регіонала» Леоніда Кожари, закінчуючи зізнанням про те, що у 15 років подавала мікрофони на телешоу. Ну а сакраментальна фраза: «Я за то, чтобы система была без коррупции» вже встигла стати мемом і над нею посміявся не один десяток користувачів «Фейсбук».

 

Приклад Дєєвої доводить, що телефонне право продовжує диктувати правила при призначеннях у Кабмін. І проблема не в тому, що кандидат занадто молодий, і навіть не у тому, що вона має пікантні фото. Заковика у тому, що прецедент Дєєвої ставить перепони на шляху тих молодих професіоналів, які насправді могли б своїми знаннями зрушити бюрократичну систему на шляху реформ. Арсену Авакову, коментуючи це дивне призначення, варто було б не вдаватися в істерику («или вы бесплотны, или бесполы» – цитата Авакова), а розповісти про те, хто був кандидатом на посаду окрім Дєєвої і чим саме вона причарувала комісію з відбору. Тоді б і питання з ексгібіціонізмом відпали, і ніхто б не звернув уваги на 10 років стажу у 24-річному віці.

Зараз же, коли емоції взяли вверх, а дотримуватися законів стало своєрідним моветоном, може статися так, що заступниками міністрів почнуть призначати, кого завгодно, хоч коханок. Ну а що, якщо навіть міністру юстиції можна призначити своїм першим заступником власну громадянську дружину, то чому Авакову не взяти на роботу гарну дівчину без комплексів?

 

Анна Межова

Tags
загрузка...

Схожі статті

One Comment

  1. Эта систем без коррупции – все равно что Деева без грудей. За которые и иные места будут положены все выплаты и льготы госслужащего, которым она “не является”.

Close