ЕксклюзивнеУкраїна

ДОНОРИ ЦПК: ПРО ЩО БРЕШЕ ВІТАЛІЙ ШАБУНІН

Україна – унікальна країна. Попри те, що однією з головних наших проблем називають корупцію, в нашій країні навчилися заробляти навіть на боротьбі з нею. Як? Розповідая ОднаПравда.

Причому все це сприймається під жарти та саркастичні порівняння. Чого лише варта реакція голови Національного антикорупційного бюро Артема Ситника на рішення суду за позовом народного депутата Ігоря Луценка.

Нагадаємо, народний депутат вважає, що в діях Ситника є ознаки кримінального злочину, оскільки він, відповідно до положення про Раду громадського контролю НАБУ, був зобов’язаний достроково припинити повноваження голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, який не вказав у своїй декларації земельну ділянку площею 5 соток.

24 червня Печерський райсуд Києва задовольнив його скаргу. Однак очільник НАБУ Артем Ситник чомусь посміявся з цього рішення. Дослівно: «Чесно кажучи, фабулу без сміху не можна читати».

Без сумніву, земельна ділянка, яку Шабунін не вказав у декларації – це не Межигір’я. Однак навіть незадекларована дрібниця у вигляді 5 соток є грубим порушенням, оскільки все ж таки Шабунін балотувався в громадську раду, яка покликана боротися з корупцією, незалежно від розміру порушення.

Аби трохи стримати Гомеричний сміх Артема Ситника, ми вирішили проаналізувати, а чи дійсно Центр протидії корупції, який очолює Шабунін, є таким білим та пухнастим, як нам розповідають численні друзі Віталія. Тим паче що організацію реабілітував в очах громадськості новий Генпрокурор власною персоною.

Афера с грошима США

Декілька місяців тому ЦПК став об’єктом прицільної уваги ГПУ. Зокрема організацію підозрювали у привласненні 2 млн. дол., які США направили на реформу правоохоронних органів. Новий Генпрокурор Юрій Луценко, одразу з приходом на посаду, справу швиденько закрив. Однак, за нашими даними, зробив він це дещо необачливо. Справа в тім, що з фінансуванням ЦПК не все так зрозуміло, як повинно бути. Та й де ж поділися 2 млн. американських грошей досі невідомо.

Центр протидії корупції, який веде діяльність з 2012 року, тільки недавно вирішив відкрити свою звітність. До цього моменту зрозуміти, на які кошти вони працюють, а зокрема орендують офіс напроти Адміністрації Президента, було важко.

Так от, відповідно до інформації, яку подають Шабунін і Ко, одним з найбільших донорів організації  у 2016 році виступає International Development LawOrganization (IDLO). На сьогоднішній день вони перерахували ЦПК 125 265 дол. І це лише за півроку. Минулого року   пожертвувала організації Шабуніна трохи менше – 64 500 дол.

Цікаво, що на сайті IDLO є всього лише одна згадка про  – саме так звучить скорочена назва Центру протидії корупції англійської мовою.

Однак, викликає зацікавлення інший нюанс.Відповідно до заяви Посольства США щодо того, хто ж таки отримав 2 млн. дол. на реформу прокуратури, виявляється, що одним з отримувачів була саме International Development LawOrganization.

Звісно, для Віталія Шабуніна, як для знатного окозамилювача, така відповідь була спасінням від кримінального переслідування. Однак по суті виявляється, що гроші на реформу поступили на рахунки міжнародної організації, яка є одним з найбільших донорів Центру протидії корупції. Слідкуєте за руками?

Причому у Переліку діючих проектів міжнародної технічної допомоги, що реалізуються в Україні та вказані на сайті Міністерства економічного розвитку, ЦПК зазначений у якості реципієнта щодо грошей США, які виділяються в рамках підтримки реформи кримінальної юстиції в Україні.

Зниклі гроші від Сороса

Дивимось далі. Іншою організацією, яка вправно жертвує гроші ЦПК – є міжнародний фонд «Відродження».

Нещодавно організація Сороса прозвітувала про те, на які проекти направляла кошти у 2015 році. За її даними,Центр протидії корупції отримав три транші загальною сумою у 2,1 млн. грн., що в перерахунку на долари за середнім курсом 24 грн./дол. складає 85 тис. дол.

Дивимось на інформацію, яку подає сайт ЦПК. Вони зазначають, що отримали від фонду «Відродження» у 2015 році 70 980,60 долл. Виникає питання – а де загубилися ще 14 тис. дол., які надав Сорос? Чи це у «Відродженні» помилилися з цифрою?

До речі, у звітності за 2014 рік теж були розбіжності, хоча й значно менші: за даними фонду «Відродження»,вони надали ЦПК 49 655 дол. (середній курс у 2014 році – 15 грн./дол – ред.), а от за даними Шабуніна, його організація отримала 47 738 дол.

Глобальний донор на прізвище Сакварелідзе

Третім найбільшим грантодавцем для організації Шабуніна виступає Глобальний фонд для боротьби з ВІЛ/СНІДом. У 2013 році він надав для діяльності ЦПК136 076 долл., що складало 82,9% від усіх отриманих коштів. У 2014 році їхня участь у фінансуванні діяльності команди Шабуніна знизилась до 29,6%, однак все односкладала немалу суму у 82 685 долл.

Просто апетити ЦПК дещо зросли, тому й суми пожертв у цілому значно виросли. Все ж таки шукати гроші Лазаренка та боротися з корупційними вітряками – справа дуже дорога.

З цим фінансуванням все нібито «чисто». Однак є невеличкий нюанс. Виявляється, одним з менеджерів Глобального фонду є такий собі Георгій Сакварелідзе. Саме «Георгійович» має ім’я по-батькові колишній заступник Генпрокурора України та товариш Шабуніна Давид Сакварелідзе.

Чи не тому, що через фонд, у якому працює нечужа для младо-прокурора людина, надходили для рахунки ЦПК великі кошти, Шабунін стояв горою за Давида Сакварелідзе? Але ця історія зовсім з іншої опери. І ця опера має назву: «як молоді євроінтегратори не змогли домовитись про єдину партію».

Політичні амбіції з прицілом на гроші

Про політичні амбіції Віталія Шабуніна стало відомо у 2014 році, коли він балотувався до Верховної Ради за списками «Громадянської позиції». Разом з ним у списку був очільник «Демократичного Альянсу» Василь Гацько та Олег Дерев’янко.  

Останні двоє на сьогоднішній день складають кістяк нової партії, у яку також увійдуть нардепи Мустафа Найєм, Сергій Лещенко та Світлана Заліщук.

Здавалося б, Шабунін також мав би приєднатися до них. Однак, його імені серед кандидатів поки що немає. Можливо прозорість у фінансових звітах, яка притаманна «Демократичному Альянсу», не до душі Віталію?

Однак є й інша версія. Справа в тім, що другу партію на тому ж електоральному полі створюють нардеп Віктор Чумак з уже згаданим Давидом Сакварелідзе. Ця партія вже встигла отримати кодову назву – «група Чумака-грузинів».

Якщо Віталій Шабунін вирішить обрати для себе цю групу, то стане очевидним, що грошове питання для нього у пріоритеті. Адже фінансування з боку тих же Сполучених Штатів, скоріш за все, піде саме у цю партію, хоча б враховуючи тінь Михайла Саакашвілі. А великі гроші на будівництво партії роблять чудеса в українських реаліях. І кому, як не Шабуніну, про це не знати.

Але повернемося до справ ЦПК. Оновлений сайт організації хоча й показує, хто є найбільшими їхніми фінансистами, але все ж таки залишає без відповіді другу частину питання – а на що власне ці кошти витрачаються? З офісу на Банковій ЦПК з’їхав, на телеефіри Шабунін став ходити менше та й реформа правоохоронних органів начебто вийшла на фінішну пряму. І тут варто згадати про ще один напрямок роботи ЦПК – боротьба з так званою фармацевтичною мафією.Саме на цю діяльність і виділяє великі гроші організація, у якій трудиться людина з прізвищем Сакварелідзе. А фармацевтика – це дуже прибуткова справа, і знайти у ній роботу для грантоїдів-антикорупціонерів дуже просто. Головне, щоб гроші виділялися справно.

Тим паче що вже зараз Центр постійно звітує про те, що вони «зупинили розпил» якихось мільйонів бюджетних коштів у сфері охорони здоров’я.Манера подачі інформації на сайті ЦПК взагалі більш нагадує розмови біля під’їзду: «розпиляти», «дістало», «дірки» тощо. Але це вже справа смаку, тим паче що свою організацію команда Шабуніна називає не інакше, як «Центр Панічного Креативу».

 

Панікувати Шабуніну потрібно не через креатив, а через те, що у своєму намаганні стати одним з найактивніших борців з корупцією в Україні, він забуває одну просту річ – все таємне колись стає явним. Так сталося і з його незадекларованою земельною ділянкою, так станеться і з тим, що звітність його організації дуже далека від правди.

Back to top button