ЕксклюзивнеУкраїнаЦікаве

АНТИКОРУПЦИРКУС а ля «УНІТАЗЕН»: на що перетворилася акція під ГПУ

АНТИКОРУПЦИРКУС а ля «УНІТАЗЕН»: на що перетворилася акція під ГПУ

Як перетворити гучну акцію під Генпрокуратурою на цирк? Спитайте у Віталія Шабуніна, Мустафи Найєма, купки активістів та їхнього нового товариша Володі Парасюка. Адже саме вони ініціювали акцію протесту під ГПУ 17 серпня з вимогою від Юрія Луценка відреагувати на конфлікт між ГПУ та НАБУ та ліквідувати департамент Генпрокуратури з розслідування особливо важливих справ, до якого входить сумнозвісний прокурор Дмитро Сус. Проте благі наміри зусиллями активістів перетворилися на театральну постановку з нульовим результатом.

Нагадаємо коротко суть конфлікту. 12 серпня відбулося зіткнення між співробітниками Національного антикорупційного бюро та Генеральної прокуратури, в результаті якого працівники ГПУ затримали двох представників НАБУ. Співробітники департаменту оперативно-технічних заходів НАБУ були захоплені біля дверей конспіративної квартири групою співробітників правоохоронних органів. Двох захоплених оперативників НАБУ вивезли у приміщення Генеральної прокуратури, де їх замкнули в підвал. Співробітники Генпрокуратури звільнили захоплених ними оперативників НАБУ тільки через 11 годин. По сьогоднішній день Юрій Луценко ніяк не прокоментував даний інцидент.

Здавалося б, акція, яку ініціювали активісти та народні депутати, цілком логічна, адже суспільство вимагає реакції від вищого керівництва держави, і від очільника ГПУ, у першу чергу. Однак, методи, до яких вдалися ініціатори – дивують та викликають швидше посмішку, аніж підтримку. Адже коли мітинг носить гасло «Ліквідувати Генеральну Питочну», то на думку спадає аж ніяк не «катівня», що малося на увазі, а скоріше «питний заклад». Чи є такий у Генпрокуратурі на разі не відомо, отож з гаслом «панічний креативщик» Шабунін явно прогадав.

Головним модератором акції був власне Віталій Шабунін – голова Центру протидії корупції. Цю організацію підозрювали у причетності до розкрадання 2 млн. дол., які виділили США на реформу правоохоронних органів України. За іронією долі, саме Юрій Луценко, на якого зараз котить бочку Шабунін і Ко, закрив кримінальну справу по цій справі. Компанію младо-антикорупціонеру на мітингу складали нардепи Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Єгор Соболєв та, як це не дивно, знаний своїми вибриками Володимир Парасюк. Поява останнього викликала щирий подив та навіть деяку відразу. Тому після його промови дехто очікував, що депутат почне виламувати двері ГПУ та прориватися до кабінету Луценка. Однак все обійшлося лише гучними заявами.

З мікрофоном нардеп Володимир Парасюк, відомий численними бійками. Поруч з ним журналіст Дмитро Гнап, нардеп Сергій Лещенко та екс-заступник Генпрокурора Віталій Касько

Також на акції були присутні син екс-міністра оборони Анатолія Гриценко – Олексій, виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин, журналіст програми «Слідство. Інфо» Дмитро Гнап, лідер «Демократичного альянсу» Василь Гацько та колишній заступник Генпрокурора Віталій Касько. Варто зазначити, що коли Касько працював у Генпрокуратурі, то був добре знайомий з Дмитром Сусом. Більше того, за певною інформацією, вони навіть товаришували. Тому його участь в цій акції протесту більше нагадує – «і вашим, і нашим». Тепер Каську вигідніше працювати проти колишнього товариша і пританцьовувати у таборі тих, хто називає Суса «беспредельщиками в законе».

Найяскравіший виступ пролунав з вуст Дмитра Гнапа, адже саме з його слів стало відомо, що сьогоднішня акція – тільки початок. Журналіст відверто говорив і про можливі вимоги відставки Юрія Луценка, і про те, що «без палаючих шин якось не весело», і про те, що у подальшому активісти можуть піти у Кончу-Заспу до будинку Президента Петра Порошенка.

Одним з головних акцентів дійства під ГПУ були люди, що сиділи з перев’язаними руками та сміттєвими пакетами на голові. Вони повинні були символізувати те, що таким чином співробітники Генпрокуратури намагаються «придушити» НАБУ. Саме на цю театралізовано постановку робили головний упор організатори акції. Проте це зіграло з ними прикрий жарт – адже акція протесту перетворилася на фарс. Всі чекали того, що сам Шабунін з компанією прийдуть на неї з пакетом на голові. Можливо, вони дійсно так і планувати, однак, хвала Богу, розум взяв верх, і зі сміттєвими пакетами на головах були невідомі особи. Особливо яскраво виділявся з них татуйований хлопець міцної статури – своїм образом він додав комізму цьому дійству.

Акції, що супроводжуються театралізованими постановками – коник Віталія Шабуніна. Декілька днів тому він разом з депутатом Сергієм Лещенком та директором Transparency International Україна Ярославом Юрчишиним проводили прес-конференцію на тему зриву електронного декларування. Перед журналістами вони виставили туалет з пап’є-маше зі написом «розводняк замість е-декларування». 1 червня Віталій Шабунін «свистів» під Верховною Радою у костюмі рака, вимагаючи створення антикорупційного суду. А у липні він з однодумцями приніс під парламент 450 тюремних кружок з вимогою «натиснути» на депутатів у питанні щодо притягнення до відповідальності сумнозвісного Олександра Онищенка.

 

І весь цей цирк – це креатив Віталія лише за літні місяці. Невже він та його спонсори справді вважають, що подібні акції є дієвими? Невже Шабунін не розуміє, що перетворюється на блазня, на якого не те, що влада не звертає уваги, а навіть пересічні громадяни. Ну хіба що сефлі з Шабуніним-раком є у декількох перехожих, що прогулювалися Маріїнським парком.

З початку 2016 року Центр протидії корупції отримав від донорів організації майже 345 тис. дол., або 8 млн. 620 тис. грн. Виникає логічне запитання – ці гроші пішли на сміттєві пакети, костюм рака та тюремні кружки? І чому зараз ніхто вже не шукає 2 млн. дол., які США виділила на реформу правоохоронних органів? Чи із закриттям справи проти ЦПК вже не цікаво, в чиїх кишенях вони осіли?

Окреме питання щодо участі народних депутатів у подібних акціях. Нагадаємо, і Сергій Лещенко, і Мустафа Найєм входять до пропрезидентської фракції БПП. До неї також входить і депутат Грановський, проти якого воюють молоді депутати. Саме Грановського активісти називають куратором департаменту ГПУ, в якому працює Дмитро Сус, що «скрутив» співробітників НАБУ 12 серпня. Чи не логічніше було б, якби Найєм та Лещенко скористалися своїми депутатськими можливостями, аби вирішити всі питання по Грановському або ж особисто, або ж лідером своєї фракції, або й навіть з Президентом, ім’я якого носить їхня фракція? До речі, статус депутата дозволяє згаданим особам також направляти відповідні запити до Генпрокурора особисто, який, до речі, не так давно очолював фракцію БПП у Верховній Раді. Так ні ж, куди веселіше, а головне яскравіше для телекамер, влаштовувати театралізовані акції.

З мікрофоном виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин

До речі те, що на мітинг під ГПУ 17 серпня прийшло більше журналістів, аніж самих активістів, визнав і сам Віталій Шабунін. Він навіть намагався переконати деяких «зєвак» перейти на бік мітингувальників, аби в телевізорі не було видно, що представників ЗМІ більше ніж тих, хто підтримував активістів.

Підводячи підсумки, хочеться сказати: якщо в нашій країні роблять ставку на циркові шоу замість справжніх мітингів протесту, то якісних змін ми не побачимо ще довго. А активістам хочеться порадити витрачати гроші спонсорів більш професійно, адже з такими темпами вони скоро почнуть працювати собі в мінус.

P.S. В якості підтвердження думки про те, що театралізована акція під ГПУ не буде мати ніякого вагомого результату, викладаємо скрін зі сторінки у Фейсбук прес-секретаря Генпрокурора Лариси Сарган:

Анна Межова

Новини за змістом

загрузка...
Close