Цікаве

Ямайка проситиме Великобританію про грошову компенсацію за работоргівлю

Гроші хочуть віддати жертвам і нащадкам рабів, які є предками для значної частини населення Ямайки

Влада Ямайки вирішила звернутися до Великої Британії з проханням виплатити компенсацію за залученість острова до трансатлантичної работоргівлі в XVI-XIX століттях.

Гроші хочуть віддати жертвам і нащадкам рабів, які є предками для значної частини населення Ямайки, – повідомляє 1NEWS з посиланням на Громадське.

У трансатлантичній работоргівлі, що існувала із середини XVI до початку XIX століття, брали участь усі великі колоніальні держави того часу — Португалія, Англія, Франція, Нідерланди, Іспанія.

За даними ООН, протягом 400 років жертвами цієї работоргівлі стали близько 17 мільйонів людей — передусім жителів Західної Африки й басейну Конго, яких відправляли на плантації до Латинської Америки й до півдня сучасних США. Це найбільший акт депортації населення в історії людства.

Ямайка, яка у 1655 році стала англійською колонією після відвоювання в Іспанії, була одним із ключових хабів британської работоргівлі. За даними Національної бібліотеки Ямайки, через острів пройшли близько 600 тисяч рабів із понад трьох мільйонів, якими торгували британці.

Британська імперія заборонила рабство у 1807 році, але офіційно ухвалила відповідний закон тільки у 1834-му. Після цього імперія почала виплачувати компенсації рабовласникам, для чого взяла величезний за тими мірками кредит у 20 мільйонів фунтів стерлінгів. Відсотки за ним завершили виплачувати аж у 2015 році.

У 1962 році Ямайка проголосила незалежність від Британської імперії, але залишилася в складі Британської співдружності — тобто формально главою держави є британський монарх. Населення острівної країни становить приблизно три мільйони людей.

Із ініціативою домогтися компенсації за работоргівлю від Лондона виступив депутат від владної Лейбористської партії Майк Генрі. За його оцінками, сума компенсації має становити близько 7,6 мільярдів фунтів стерлінгів — стільки ж, скільки Британія виплатила работорговцям, із поправкою на інфляцію.

На основі ініціативи Майка Генрі Національна рада з питань репарацій Ямайки сформувала петицію. Після консультацій із кількома групами юристів і генеральним прокурором її направлять до Єлизавети ІІ як формальної глави Ямайки, заявила міністерка спорту, молоді й культури країни Олівія Ґранже.

«Ми сподіваємось на справедливість у питанні репарацій у всіх їхніх формах, яку можна очікувати, якщо необхідно справді домогтися виправлення всіх кривд, яких зазнали наші предки», — розповіла Ґранже.

Уточнювати суму компенсації вона відмовилася.

В останні місяці на Ямайці почали дедалі активніше говорити про необхідність розірвати відносини зі Сполученим Королівством. У грудні 2020 року опозиційний депутат Мікаель Філіпс запропонував позбавити британського монарха статусу глави Ямайки.

Back to top button