Україна планує придбати легендарний британський корабель
Це криголам, який провів багато експедицій для Британської антарктичної служби
Україна планує придбати легендарне британське науково-дослідне судно RRS James Clark Ross.
Це криголам, який провів багато експедицій для Британської антарктичної служби (British Antarctic Survey, BAS), а скоро може стати судном українського Національного антарктичного наукового центру, – інформує 1NEWS.
За словами директора центру Євгена Дикого, воно може коштувати Україні символічні, як для такого судна, 5 млн доларів.
RRS James Clark Ross названий на честь Джеймса Кларка Росса – британського військового моряка та дослідника, який у XIX столітті на кораблях “Терор” і “Еребус” здійснив найбільшу для свого часу експедицію в Антарктику, а пізніше брав участь у пошуках зниклої експедиції Франкліна в Арктиці.
Це криголам довжиною майже 100 метрів та водозаміщенням 5732 тонни.
Як порівнює сайт Defence Express, флагман українського військового флоту фрегат “Гетьман Сагайдачний” при довжині 122 метри має тоннажність у 3642 тонни.
RSS в назві “Джеймса Кларка Росса” означає “Royal Research Ship” – “королівське дослідницьке судно”.
Воно спеціалізується на морських біологічних, океанографічних та геофізичних дослідженнях.
На його борту є кілька лабораторій, а також системи лебідок, які дозволяють розміщувати наукове обладнання на кормі чи у середній частині судна.
Ще на ньому є веб-камера, яка показує вид з судна під час експедицій чи стоянки у портах, а на сайті Британської антарктичної служби є детальний віртуальний тур по судну.
James Clark Ross робить надзвичайно мало шуму, що дозволяє йому використовувати чутливу акустичну апаратуру.
Судно може йти зі швидкістю 2 морських вузли (майже 4 км на годину) через рівне льодове поле товщиною 1 метр, а максимальна льодова перешкода на його шляху може сягати 4 метри.
Щоб полегшити прохід через паковий (багаторічний), лід система стисненого повітря розкачує судно, розширюючи таким чином шлях.
James Clark Ross спустили на воду 1 грудня 1990 року й з 1991 року воно було штатним судном Британської антарктичної служби (разом з іншим криголамом RRS Ernest Shackleton, який в 2019 році передали Норвегії, а згодом Італії).
За ці роки “Джеймс Кларк Росс” здійснив багато експедицій в Антарктику, де вивчав зміни клімату, і айсберги, а також забезпечував британські й інші антарктичні місії.
RRS James Clark Ross зробив першу в історії мапу глибоководного Південно-Сандвічевого жолоба у Південному океані, а також запускав підводний дрон-субмарину, названу Boaty McBoatface, яка вивчала зв’язок між все сильнішими антарктичними вітрами та зростанням температури океанічної води.
А під час полярної зими в Антарктиці криголам працював на іншому боці Землі – в Арктиці.
На його борту можуть перебувати кілька десятків науковців та понад 20 членів екіпажу.
Зараз James Clark Ross планують замінити на новіший криголам RRS Sir David Attenborough.
У 2021 році судно відпрацювало свій останній сезон як флагман BAS.
Джерело: ВВС Україна