Великдень 2021 року: головні традиції свята
Великдень є головним святом для християн, яке уособлює воскресіння і відродження життя.
Головними символами Світлого Воскресіння Христового є крашанки і паски. 1News розповідає, коли слід займатися підготовкою цих святкових страв 2021 року.
Коли можна фарбувати яйця на Великдень 2021 року
Святкову їжу до великодньої трапези, у тому числі фарбовані яйця, традиційно готують у Великий четвер (2021 року – 29 квітня). Також це можна зробити в Страсну суботу (1 травня) напередодні Великодня.
Найчастіше крашанки фарбують у червоний колір – у пам’ять про переказ, згідно з яким рівноапостольна Марія Магдалина дійшла зі своєю проповіддю до Риму і подарувала імператору Тиберіюяйце зі словами “Христос Воскрес!”.
Імператор засумнівався в тому, що людина здатна воскреснути, мовляв, це так само неймовірно, як якби це яйце раптом стало червоним. І тоді яйце на очах у всіх дійсно стало червоним, як кров Христова.
Відтоді фарбоване яйце стало символом Воскресіння Христового. Воно уособлює труну і виникнення життя в її надрах; забарвлене в червоний колір, воно знаменує відродження людей кров’ю Спасителя.
Коли можна пекти паски на Великдень 2021 року
Паски, як і фарбовані яйця, прийнято випікати в Чистий четвер, після фізичного очищення (тіла) і духовного (молитвою). Страсна субота – останній день для випічки цієї святкової страви.
У ніч на Великдень віряни несуть великодні кошики з крашанками і пасками до церкви для освячення.
Паски мають сакральний сенс. Вони є домашнім, сімейним варіантом церковного хліба – артоса. Їх печуть з борошна або сиру, додаючи прянощі, горіхи, родзинки, цукати, яйця та вершки.
Сирна паска, що має форму усіченої піраміди, символізує труну, в якій відбулося велике диво Воскресіння. Тому на її верхівці мають бути літери “ХВ”(“Христос Воскрес!”). Збоку робляться зображення хреста, тростини, спису, квітів, що символізують страждання і воскресіння Господа нашого Ісуса Христа.
Так, категорично не рекомендується пропускати служби Великої П’ятниці – Винос Плащаниці та Утреню з Чином поховання.
А в народі пекти паски в Страсну п’ятницю взагалі вважається недобрим знаком для всієї родини. При цьому існує повір’я, згідно з яким пекти паски цього дня можна, однак перш слід прочитати молитву і попросити благословення в Бога. Випікати в цьому випадку слід у тиші і на самоті. Вважається, що хліб і паски тоді довго не будуть черствіти і будуть наділені цілющими властивостями.
Що робити із залишками освяченої їжі після Великодня
Викидати в сміття залишки освяченої в храмі їжі, черствих пасок, яєць і шкаралупи від них, не можна. Усе це можна спалити і закопати там, де не ходять люди і тварини.
Джерело: Обозреватель