Як Китай слідкує за допомогою США для УкраїниСюжет
У Польщі китайці контролюють частку порту в Гдині, куди прибуває військова техніка США та НАТО для України.
Одна з китайських компаній із штаб-квартирою в Гонконгу контролює ключову частину польського порту Гдиня. Виявляється китайці мають доступ до доку, який використовується для розвантаження військової допомоги американців та НАТО для України, пише Politico.
Зараз на польський уряд здійснюють тиск, щоб нарешті визначити термінал критичною інфраструктурою і мати змогу “висилити” звідти іноземців.
Що відомо про компанію
Контейнерним терміналом в Гдині керує фірма Hutchison Port Holdings – дочірня компанія CK Hutchison Holdings зі штаб-квартирою в Гонконгу. Це підприємство повністю обслуговує контейнери і важкі вантажі, орендує близько 20 гектарів порту і майже 600 метрів набережної біля Балтійського моря.
Більше того термінал китайської компанії розташований прямо навпроти бази польського спецназу та військово-морської верфі, де виготовляються польські ракетні фрегати. А сусідній док тимчасово використовує Пентагон для розвантаження військового спорядження НАТО та США для північно-східної Європи, а також техніки, що прямує в Україну.
За інформацією Politico, занепокоєння щодо безпеки цих об’єктів не обмежуються не лише близькістю китайців до ключових військових активів НАТО та Польщі, а й здатністю компанії втручатися в доступність порту.
У серпні обладнання для американської армії мало бути вивантажено на док біля GCT. Однак носова частина судна виступала приблизно на 50 метрів у зону Hutchison, і компанія відмовилася дати згоду на розвантаження. Адміністрація порту Гдиня намагалася втрутитися, щоб знайти рішення, але врешті розвантажити військову техніку так і не змогли.
Польська влада каже, що уважно стежить за діяльність китайців в порту.
“Усе, що стосується безпеки Польщі, постійно аналізується. Це, очевидно, включає питання постачання зброї в Україну, і ми робимо все можливе, щоб максимізувати безпеку цього процесу”, – сказав заступник міністра оборони Польщі Цезарій Томчик.
Рішення Варшави
Минулого місяця комітет Сейму з питань роботи спецслужб обговорив питання захисту критичних об’єктів інфраструктури в польських морських районах, зокрема морських вітрових електростанцій та порту у Гдині.
“Ми звернемося до директора урядового центру безпеки щодо офіційного визнання так званої китайської пристані, яка є частиною порту в Гдині та передана в оренду компанії з китайським капіталом, об’єктом критичної інфраструктури”, – заявив голова комітету Марек Бернацький.
Якщо це станеться, компанія із Гонконгу повинна буде звітувати перед урядом про свої операції з безпеки, але це не вплине на бізнес-операції порту.
Дешева оренда
Це не єдині суперечки навколо компанії Hutchison. Виявляється фірма має винятково дешеву оренду ділянки до 2089 року завдяки угоді, підписаній у 2007 році. Hutchison платить лише 294 тисяч злотих (68 тисяч євро) на рік.
“Схоже, що китайська портова компанія платить лише мізерну частку, близько одного відсотка, від того, що інші компанії повинні платити, щоб працювати сьогодні в такій стратегічній портовій зоні”, – сказав Тоні Хоуш, голова Американської торгової палати в Польщі.
“Це чітко вказує не лише на несправедливу конкурентну перевагу для всіх інших операторів у Гдині, Гданську та Щецині, але й на те, що польська держава потенційно втрачає сотні мільйонів доларів під час цієї незвичайної оренди. Це на додаток до занепокоєння щодо національної безпеки та захисту торгових даних”, – додав він.
Занепокоєння Польщі є частиною ширшої політики ЄС щодо обмеження впливу китайських інвестицій у портову інфраструктуру. У січні Європейський парламент прийняв доповідь, в якій наголошується на небезпеці відкриття блоком своїх стратегічних портів для іноземців.
“Ми повинні позначити наші порти, особливо ті, що перераховані в планах TEN-T , як критичну інфраструктуру, щоб ми були краще оснащені для перевірки інвестицій і запобігання надмірному впливу іноземних гравців”, – пояснив Том Берендсен, нідерландський член Європейської організації.
Окрім цього, за його словами, для країн ЄС конче потрібне законодавство, щоб повернути контроль над портовою інфраструктурою в критичних ситуаціях.
Новини від 1News в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали та WhatsApp