Поступки для РФ? Що запропонував посланець КитаюСюжет
Спеціальний представник Китаю Лі Хуей під час візиту в Києві і запропонував Зеленському “почати з себе” для “мирних переговорів”.
Спеціальний представник Китаю Лі Хуей напередодні закінчив свій дводенний візит в Київ. Зокрема, він зустрівся з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою та президентом України Володимиром Зеленським.
Загалом, Лі Хуей є досвідченим колишнім дипломатом, який обіймав посаду посла в Росії з 2009 по 2019 рік і вважається в Москві “справжнім другом”. При цьому він став найвищим китайським чиновником, який відвідав Україну з початку повномасштабного вторгнення РФ.
Що запропонував представник Пекіну
Китай довго зберігав мовчанку щодо подробиць візиту Лі в Україну. Але сьогодні зранку МЗС Китаю підтвердило, що їхній спецпредставник зустрічався з Зеленським та іншими високопоставленими українськими посадовцями.
Лі повторив, що Китай готовий виступити мирним посередником у врегулюванні війни в Україні на основі своєї “раніше висловленої позиції”.
“Панацеї у виході з кризи ( так в КНР називають війну в Україні – ред.) немає. Усі сторони повинні почати з себе, накопичити взаємну довіру та створити умови для припинення війни та участі в мирних переговорах”, – передало слова Лі пре-служба китайського МЗС.
В КНР також повідомили, що на основі документа “Позиція Китаю щодо політичного вирішення української кризи” Пекін готовий сприяти міжнародному співтовариству для “формування найбільшого спільного знаменника” для вирішення “українського питання” та докладати власних зусиль, щоб “зупинити війну, припинити вогонь і якомога швидше відновити мир”.
Відповідь України
Київ не сприймає жодних пропозицій, які б передбачали втрату територій чи заморожування війни, заявив після зустрічі з Лі глава МЗС України Дмитро Кулеба.
Також, по словам Кулеби, сторони обговорили довгострокову перспективу розвитку двосторонніх відносин між Україною та Китаєм і домовилися нарощувати діалог з ключових питань. Кулеба наголосив на важливості участі Пекіна в реалізації, зокрема, формули миру Володимира Зеленського та гарантуванні ядерної безпеки.
В Офісі президента пізніше уточнили, що провели брифінг щодо поточної безпекової ситуації в Україні для делегації КНР. Керівник ОПУ Андрій Єрмак наголосив, що Київ, захищаючись від агресора, який здійснив неспровоковане вторгнення на нашу територію, діє виключно в межах норм міжнародного права та Статуту ООН.
За його словами, Україна прагне встановлення стійкого та справедливого миру, відновлення своєї територіальної цілісності, як це передбачає саме наша формула миру.
Справжні мирні зусилля?
Заяви України щодо візиту Лі нібито натякають на розбіжності між позиціями Пекіна та Києва щодо припинення війни.
Кулеба говорив про відновлення миру “на основі поваги суверенітету та територіальної цілісності” і підкреслив, “що Україна не приймає жодних пропозицій, які передбачають втрату її територій”.
А Китай напряму заявляє, що опирається на власний нечітко сформульований документ про “політичне врегулювання” війни, який навіть не передбачає закликів для Росії про виведення своїх військ з території України.
Пропозиція Пекіна до припинення вогню в його “політичному врегулюванні” викликав критику також з боку західних офіційних осіб, які заявили, що це лише допоможе Росії консолідувати свої територіальні здобутки в Україні.
У деяких західних оглядачів обурення викликало також обрання Китаєм саме Лі – “великого друга РФ” очолити свої дипломатичні зусилля щодо врегулювання українського питання.
Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/ua_1news